نقش ایران در حل مشکل کمبود در بازار نفت چیست؟

[ad_1]

نماینده سابق اوپک ایران گفت: ایران در حال حاضر با تمام توان در حال تولید و صادرات است اما وجود تحریم ها و کمبودها در بازار باعث شده تا سیاست ها به سمت خروج ذخایر استراتژیک حرکت کند.

محمد خطیبی در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به سخنان وزیر نفت مبنی بر بازگشت صادرات نفت قبل از تحریم ها، گفت: با این تفاسیر ایران با تمام توان در حال تولید و صادرات است، اما کمبود بازار در این حد است که کشورهای صنعتی از ذخایر خود خارج می شوند.

وی گفت: کشورهای تولیدکننده نفت به دنبال برداشت از ذخایر استراتژیک خود هستند که نشان می دهد نفت کافی در بازار وجود ندارد. این به معنای کمبود تولید نیست، بلکه به معنای کمبود نفت به دلیل تحریم ها و افزایش تقاضای بازار است.» این است.

نماینده سابق اوپک ایران با بیان اینکه تحریم های روسیه شرایط نابرابر را در بازار نفت ایجاد کرده است، ادامه داد: به جای بازنگری در تحریم ها، سیاست برداشت از ذخایر استراتژیک توضیح داده شد، کشورهایی که نفت روسیه را تحریم کرده اند تحریم ها را اجرا نمی کنند. اما هنوز وارد کننده است.

کمبود بازار نفت چیست؟

خطیبی با بیان اینکه ایران نیز توانسته صادرات خود را افزایش دهد و به رقم قبل از تحریم ها که هنوز لغو نشده برگردد، گفت: در شرایط تحریم کشورهایی هستند که به دنبال تامین نیازهای خود هستند. با توجه به این وضعیت نمی توان عدد دقیقی را اعلام کرد اما برآورد می شود در حال حاضر حدود دو تا سه میلیون بشکه کمبود در بازار وجود داشته باشد.

وی گفت: ایران در شرایط کنونی تولید و صادرات خود را افزایش داد بنابراین تمام تلاش خود را انجام داد. خرید نمی کند، اما همچنان اخبار مغایر با این موضوع را منتشر می کند.

نماینده سابق ایران در اوپک ادامه داد: اروپایی ها نیز اخیرا اعلام کردند که نفت و گاز روسیه را تحریم کرده اند. برخی کشورهای اروپایی نیز اعلام کرده اند که نمی توانند این موضوع را اجرا کنند زیرا جایگزینی برای آن وجود ندارد، بنابراین نمی توان تعداد دقیق کمبودها را اعلام کرد.

وی گفت: کمبود بازار ممکن است در برخی موارد یک میلیون بشکه و در موارد دیگر سه میلیون بشکه باشد. آنچه مسلم است خروج ذخایر استراتژیک به معنای کمبود در بازار است.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.