مدیر ویدیوی جنجالی چه اشتباهی کرد؟

[ad_1]

در دو روز گذشته ویدئویی در فضای مجازی دست به دست شد که در آن مجری در حال کوتاه کردن موهای دانش آموزان است. واکنش گسترده کاربران به این اقدام باعث واکنش آموزش و پرورش شد. سخنگوی وزارت آموزش و پرورش امروز در توئیتی ضمن اینکه تلویحاً رفتار این مجری را مغایر با کرامت انسانی خواند، نوشت: «یا کاری است که از طریق شورای رسیدگی به تخلفات اداری، تعزیرات و تعزیرات پیش بینی شده در این قانون انجام می شود. ”

به گزارش ایسنا، «اقتصادآنلاین» در ادامه نوشت: مدارس بر اساس آیین نامه اجرایی اداره می شوند که در آن سعی می شود به صورت دقیق و مثال زدنی به رفتار یا تخلفات اجباری اشاره شود. این اساسنامه در سال 1358 تصویب شد و اساسنامه دیگری در سال 1400 تصویب شد که بر خلاف اساسنامه جدید اساسنامه و مقررات را ملغی کرد، اما به نظر می رسد همانطور که در قانون 1400 به موضوع مجازات در مدارس و موارد و الزامات آن اشاره ای نشده است. اساسنامه مصوب 1358 همچنان در این موارد قابل اجرا بوده و لغو نشده است.

اما این آیین نامه در مورد وظایف دانشجویی چه می گوید؟ بر اساس اصل 68 قانون اساسی، دانش آموزان موظفند در طول تحصیل به موازین و مقررات اسلامی تعلیم و تربیت از جمله شعائر دینی، آداب و احترام به مدیر، معاون مدیر، معلمان، مربیان و سایر پرسنل مدرسه، حسن رفتار و اخلاق و همکاری و همکاری عمل کنند. در تعلیم و تربیت، رعایت ضوابط آموزشی و تربیتی، در انجام فرایض دینی و شرکت در فعالیت های اجتماعی و مدرسه ای، حضور در مدرسه و ترک تحصیل، حضور در مدرسه و کلاس درس در تمام مدتی که مدرسه به طور رسمی باز است. رعایت بهداشت و نظافت فردی و همکاری با سایر دانش آموزان و مسئولین همفکر در پاکیزه نگه داشتن محیط مدرسه، پوشیدن لباس، کفش، جوراب ساده و مناسب و مدل موی مناسب با سبک تحصیلی پسران و رعایت حجاب مناسب برای دختران. و زنان از آوردن اشیاء قیمتی و اموال دیگران به داخل مدرسه خودداری کنید، از خرید و فروش در مدرسه خودداری کنید، مگر در مواردی که در تعاونی، دانش آموزی، دانش آموزی و نگهداری از وسایل شخصی مقرر شده است و از مدرسه به امور نگهداری، اموال، تجهیزات و ساختمان رسیدگی کنید. .

ماده 74 این آیین‌نامه در خصوص تخلفات دانش‌آموزی مقرر می‌دارد: «مدیر، هیأت‌مدیره، معاونان و مربیان مدرسه موظفند قبل از اعمال مجازات از وضعیت و وضعیت دانش‌آموز مطلع شده و علت و علت تخلف را جویا شوند. و برای رفع آن گام بردارید».

اما طبق ماده 75 تنبیه باید توجه دانش آموز را به خطای خود جلب کند و زمینه مناسبی برای ایجاد رفتار پسندیده در او فراهم کند. بنابراین تمرین تنبیه باید مبتنی بر یافته های علمی و استفاده از الگوهای رفتاری مناسب باشد تا دانش آموز را به تمرین و اصرار بر تکرار اشتباه وادار نکند.

همچنین طبق ماده 76، دانش‌آموزان متخلفی که دستورالعمل‌ها و روش‌های آموزشی را مفید و مؤثر ندانند، به تناسب به یکی از طرق زیر مجازات خواهند شد:

1. به ویژه تذکرات شفاهی

۲. تذکر شفاهی در حضور دانش آموزان در کلاس مربوطه

3. تغییر کلاس در صورت وجود چندین کلاس در یک کلاس با اطلاع ولی دانش آموز

4. اطلاعیه و ابلاغ کتبی به ولی دانش آموز

5. اخراج موقت از مدرسه با اطلاع قبلی ولی دانش آموز حداکثر به مدت سه روز.

6. انتقال به مدرسه دیگر

ماده ۷۷ نیز به صراحت می گوید: «اعمال هرگونه مجازات دیگری از قبیل توهین، تنبیه بدنی و تعیین تکلیف تحصیلی به منظور تنبیه ممنوع است و در اعمال تنبیه، دانش آموزان مورد تبعیض و استثنا قرار نخواهند گرفت».

حتي اطلاع والدين دانش آموز به قدري مهم بود كه در تبصره ماده 79 آمده بود: »

همچنین ماده ۸۱ مقرر می دارد که اقدامات انضباطی در این آیین نامه باید روشنگر و آموزنده و با توجه به شرایط جسمی، روحی، سنی، خانوادگی و اجتماعی دانش آموز باشد. ضمناً مجازات باید متناسب با تخلف دانش آموز باشد و ترتیب و درجه تنبیه مناسب رعایت شود. ضمناً احسان مدرسه نسبت به دانش آموز و ولی او نیاز به بیان و تبیین دارد و فاصله زمانی وقوع تخلف تا اجرای مجازات باید نزدیک و منطقی باشد. روش های جبران خسارت دانشجو نیز باید به دانشجو ارائه شود و از دانشجو خواسته شود تا خطاها و تخلفات را جبران کند. در نهایت طبق این ماده در اجرای مجازات باید آبروی دانش آموز حفظ شود و جز در موارد ضروری از تنبیه در حضور اجتماع پرهیز شود.

بنابراین می بینیم که کوتاه کردن موهای دانش آموزان به صورتی که در این فیلم مشاهده می کنید با هیچ یک از ضوابط مندرج در آیین نامه اجرایی آموزشگاه مطابقت ندارد و باید اقداماتی به حدی تحقیرآمیز انجام شود که زحمات و تلاش های بزرگواران کشور را به خطر بیندازد. تیم آموزشی پرتلاش . .

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.