لزوم توجه به «سالمندی جمعیت» در سیاست های کلی تأمین اجتماعی

[ad_1]

دبیر مرکز مطالعات جمعیتی با هشدار نسبت به کاهش ضرایب حمایتی در صندوق های بازنشستگی و تامین اجتماعی، تصریح می کند: برای مدیریت چالش ها و اجرای سیاست های کلی تامین اجتماعی باید به جمعیت سالمند توجه ویژه شود و مورد تاکید قرار گیرد. در سیاست های کلی تامین اجتماعی

صالح قاسمی در گفت وگو با ایسنا، وی با اشاره به نقش سیاست های کلی جمعیت در تامین اجتماعی گفت: زمانی که روند پیری جمعیت آغاز می شود، طبیعتاً سیستم برنامه ریزی کشورها به سمت آماده سازی ساختارها، سیستم های مدیریتی و سیستم های اجتماعی و خدماتی به قدرت می رسد. حجم جمعیت سالمند». و آشنایی با سالمندان و مدیریت آنها و فعال نگه داشتن آنها.

او گفت: «سالمندی فعال یک استراتژی بسیار واضح است که سعی می‌کند سالمندان را فعال‌تر نگه دارد و بعداً از چرخه کاری خارج شود. این هم به نفع جامعه است، چون تعداد افراد شاغل را حفظ می کند و هم به نفع افراد است، زیرا وقتی فردی فعال، اجتماعی و برای جامعه موثر باشد، فواید روانی و پزشکی برای او به همراه دارد. بسیاری از کشورهایی که به سمت پیری جمعیت حرکت می کنند، در حال تدوین اسناد و راهبردهایی هستند که مضمونی مشابه با «سیاست های کلی تأمین اجتماعی» دارد که در برخی کشورها به آن سند سالمندی فعال می گویند.

«پیری جمعیت» یکی از دلایل ورشکستگی صندوق های بازنشستگی در دهه های آینده است

این کارشناس جمعیت با اشاره به سیاست های کلی تامین اجتماعی ادامه داد: چالش اصلی کشور در دو تا سه دهه آینده بحث پیری جمعیت است. پیری جمعیت سیستم های تامین اجتماعی و صندوق های بازنشستگی را در معرض خطر ورشکستگی قرار می دهد. حتی اگر تا به حال ورشکست نشده باشند. این امر بسیاری از ساختارهای اقتصادی کشور را تحت تأثیر قرار می دهد، بنابراین خطر شکست صندوق های بازنشستگی تأمین اجتماعی و از کارافتادگی به دلیل پیری جمعیت و تورم آماری جمعیت سالمند کشور است.

قاسمی با بیان اینکه برای بررسی سیاست های کلی تامین اجتماعی باید به علت این کمبود (سالمندی جمعیت) توجه ویژه ای شود، گفت: همچنین معتقد است در سیاست های کلی تامین اجتماعی به طور خاص و برجسته نشده است.

آغاز روند پیری سریع جمعیت ایران از سال 1374

«ایران» نرخ پیری جمعیت را طی سه دهه آینده ثبت خواهد کرد

وی خاطرنشان کرد: از سوی دیگر، روند پیری جمعیت جهان طی 130 تا 150 سال اتفاق می‌افتد. این یعنی زمان انتقال کشورها از یک کشور جوان به یک کشور میانسال و سپس جامعه سالمندان حدود 130 تا 150 سال است، اما در ایران این روند به سرعت از سال 2016 شروع شد و در حال حاضر 11 درصد از جمعیت بالای 60 سال هستند. ساله و در سال 1430 به بیش از 32 درصد جمعیت سالمند خواهیم رسید، یعنی در سال 1430 از هر سه ایرانی یک نفر سالمند خواهد بود که این امر موجب بارگیری بیش از حد صندوق های بازنشستگی و تامین اجتماعی می شود. توجه داشته باشید که ایران در 30 سال باید 130 تا 150 سال سفر کند.

به گفته دبیر مرکز مطالعات جمعیتی ایران در سه دهه آینده رکورد نرخ پیری جمعیت را به ثبت خواهد رساند. اثرات این نرخ بالای پیری جمعیت بر ساختارهای اقتصادی بیشتر خواهد بود.

در طول سه دهه آینده، دولت به یک فرد مسن هم شاغل و هم در حال پرداخت حق بیمه، یک مستمری بگیر پرداخت خواهد کرد.

به گفته قاسمی، در حال حاضر هر شش نفر در سن کار یک بازنشسته تامین می کنند. یعنی با کار و پرداخت حق بیمه به تامین اجتماعی، این 6 نفر می توانند به یک نفر مستمری بپردازند، در حالی که تا سه دهه آینده با کار و پرداخت حق بیمه هر دو نفر، دولت باید به یک سالمند پرداخت کند. مستمری پرداخت کنید.

موضوع تامین اجتماعی در ایران; معلولیت عامل «پیری جمعیت»

وی نسبت به کاهش حمایت از صندوق های بازنشستگی و تامین اجتماعی هشدار داد و گفت: همه اینها حاکی از آن است که بحران تامین اجتماعی در ایران ناشی از علتی به نام پیری جمعیت است که باید در سیاست های کلی تامین اجتماعی بهتر به آن پرداخته می شد. . بودن.

قاسمی همچنین به سیاست های کلی جمعیت اشاره کرد و افزود: در ماده 8 «سیاست های رفاه اجتماعی» به ارائه خدمات لازم برای تحکیم خانواده و مادری اشاره شده است. این عبارت کلی باعث اشتباه قانونگذار در این زمینه می شود. انتظار می رود برخی از نمایندگان بگویند ماده 8 سیاست های کلی تامین اجتماعی در قانون جمعیت جوانان اجرا شده است در حالی که باید به موضوع پیری جمعیت به طور دقیق و جامع تری پرداخته شود.

ویژگی های سال 1401 در زمینه «جمعیت»

وی در ادامه به ویژگی های سال 1401 در حوزه جمعیتی پرداخت و اظهار داشت: سال 1401 فرصت های بسیار ویژه ای برای بحث جمعیت ایجاد کرد. هشت سال از سیاست های کلی جمعیت می گذرد. از سوی دیگر رهبر معظم انقلاب در بهمن ماه سال 1400 برای پنجاه و چهارمین بار بر موضوع جمعیت تاکید کردند و این میزان اهتمام و توجه ایشان بسیار مهم و قابل تأمل است.

قاسمی یادآور شد: امسال اولین سالی است که قانون جمعیت جوانان داریم و آیین نامه دستگاه ها نوشته شده و قابل اجراست. همچنین اولین سالی است که دولت سیزدهم با برنامه ریزی خود کشور را اداره می کند و امسال نیز دولت سیزدهم باید در بحث جمعیت اقدامات جدی انجام دهد.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.