فروش مبدل حرارتی + توضیحات جامع و کامل بهمراه کاربردهای مبدل حرارتی

فروش مبدل حرارتی + توضیحات جامع و کامل بهمراه کاربردهای مبدل حرارتی
مبدل حرارتی صفحه ای پلیت , پلیت مبدل حرارتی صفحه ای, خرید مبدل حرارتی صفحه ای, مبدل حرارتی صفحه ایی, مبدل حرارتی صفحه ای جوشی, خرید مبدل صفحه ای, مبدل صفحه ای حرارتی, مبدل حرارتی صفحه ای گسکت دار, مبدل های حرارتی صفحه ای پره دار, مبدل های حرارتی صفحه ای

مبدلهای حرارتی صفحهای معمولاً “در جریان سیالتی با فشار پائین تر از ۲۵bar و دمای کمتر از ۲۵۰ درجه محدود میشوند. از آنجا که کانالهای جریان کاملاً کوچک هستند جریان قوی گردابهای و توربولانس موجب بزرگ بودن ضرایب انتقال حرارت و افت فشارها میگردد بعلاوه بزرگ بودن تنش برشی موضعی باعث کاهش تشکیل رسوب میشود. واشرها از نشتی سیال به بیرون مبدل جلوگیری میکنند و سیالها را در صفحات به شکل مورد نظر هدایت مینمایند. شکل جریان عموماً” به نحوی انتخاب میشوند که جریان سیالها خلاف جهت یکدیگر باشند.

بیشترین کاربرد این نوع مبدل حرارتی، در جایی است که ضریب انتقال گرما در یک یا هر دو سمت کوچک باشد و به مبدل های حرارتی فشرده نیاز پیدا شود.

مبدل حرارتی صفحه ای هپاکو یکپارچه می تواند از ظرفیت 400تا 15000 لیتر بر ساعت میان آب ورودی و خروجی، اختلاف دمای 50 درجه ی سانتی گراد ایجاد کند، این مقدار دبی به سمت سرد مبدل حرارتی مربوط می شود و دبی آب در سمت گرم مبدل حرارتی 2/5 برابر سمت گرم مبدل می باشد .

در نوع واشر دار، محدوده دمایی کارکرد بین ۳۵ تا ۲۲۰ درجه ی سانتیگراد قرار گرفته است و برای حالت لحیم شده این محدوده بین ۱۹۵ تا ۲۰۰ درجه ی سانتی گراد می باشد.

این صفحات، به یک نوع قطعات در گوشه ها، مجهز شده اند، ساختار این قطعات به نحوی است که یکی از دو ماده ای که قرار است گرما بین آنها مبادله شود، در فضای میانی صفحات، جریان می یابد.

یک جریان ثانویه در هر کدام از دو مسیر حلزونی ایجاد می شود، این جریان، سبب افزایش انتقال گرما، و کاهش رسوب می شود.

نکته ی مهم: هنگام نصب مبدل حرارتی صفحه ای، توجه کنید که باید از شیر یک طرفه در مسیر آب ورودی به مبدل حرارتی استفاده کنید همچنین آب گرم کننده و آب گرم شونده، حتما باید خلاف جهت یکدیگر، جریان یابند.

در بیشتر مبدل های حرارتی صفحه ای، مسئله ای که اهمیت دارد، خلاف جهت قرار گرفتن لوله های ورودی و خروجی نسبت به هم می باشد و محل ورود و خروج تاثیر چندانی ندارد.

عموما باید جریان سیال ها در خلاف جهت یکدیگر باشند، در نتیجه تنظیمات جریان را در راستای برآورده شدن این هدف، انجام می دهند.

از آنجا که متغیرهای هندسی و وضعیت های متعددی وابسته به شرایط کاردر مسئله اندازه بندی وجود دارد لذا موضوع فرمول بندی بهترین راه حل طراحی ( انتخاب مقادیر این متغیرها و پارامترها ) در میان همه راه حل های ممکن که معیارهای عملکرد و طراحی را برآورده می کنند ، مطرح است .

این نشان دهنده ی طراحی و واشر بندی مناسب، این مبدل حرارتی می باشد. یک مبدل صفحه ای علاوه بر صفحه اجزا دیگری چون قاب ، نازل و واشر دارد.

کولرهای هوایی برای خنک کردن سیالاتی چون گاز، مایعات نفتی، آب و نیز مایع کردن بخارات در صنایع به کار می روند.

واشرهای پلیمری به کار رفته در مبدل های حرارتی صفحات مختلف را از یکدیگر جدا می کنند. این صفحات تخت که میان آن ها پره های موج دار،کار گذاشته شده است، جریان های سیال را از یکدیگر جدا می کنند.

طرز کار مبدل حرارتی هوا خنک به این شکل است که هوا با سرعت زیاد از اطراف لوله های فین دار (لوله های پره دار) عبور کرده و سیال جاری در لوله ها، گرمای خود را به هوای محیط می دهد.

این مبدل ها به دلیل ساختار منحصر به فردی که دارند، نسبتا گران قیمت هستند. تمیز کردن این نوع مبدل ها، به دلیل ساختار پیچ در پیچی که دارند، بسیار دشوار و تا حدی غیر ممکن است، به همین دلیل برای انبساط گرمایی و سیال های تمیز، انتخاب مناسبی هستند.

ساختار مبدل حرارتی صفحه ای حلزونی، به این شکل است که دو صفحه ی بلند موازی به شکل یک حلزون، پیچ داده می شوند و سپس با نصب یک میله ی اصلی (مندرل) و جوش دادن لبه های صفحات مجاور به هم، به نحوی که یک کانال تشکیل شود، این ساختار کامل می شود.

مجموعه ای از صفحات، به وسیله ی پیچ هایی که برای نگه داشته شدن آن ها کنار هم، از صفحات ابتدایی و انتهایی، عبور می کنند، کنار هم قرار گرفته اند.

به طور مثال، اگر در حالت افقی نصب شود بهتر است سر لوله های ورودی و خروجی، به سمت بالا قرار گیرد و اگر در حالت عمودی نصب شود، بهتر است لوله ها با کمی شیب به سمت بالا قرار گیرند.

فضای داخل لاملاها به این شکل است که در قسمت درونی آن ها، برجستگی هایی وجود دارد که به عنوان فاصله دهنده، برای ایجاد مقاطع جریان بین لاملاها، در سمت پوسته، مورد استفاده قرار می گیرند.

همچنین انتقال گرمای دو فاز می تواند در هر دو سمت مبدل ، مانند شرایطی که چگالش در یک سمت و جوشش در سمت دیگر سطح انتقال گرما است ، اتفاق بیفتد.

همچنین این نوع مبدل حرارتی برای فرآیندهایی که در آن سیالات بسیار تهاجمی و خورنده هستند نیز مناسب است. همچنین حداکثر فشار کارکرد تا ( 15bar ) و دمای کارکرد ( تا 500درجه سانتیگراد ) برآورد می شود.

یعنی به شکل متناوب، بخشهایی از سطح جداساز در مسیر حرکت هر دو سیال قرار می گیرد. نکته: مبدل های صفحه ای پره دار، معمولا برای کاربردهای گاز- گاز و مبدل های لوله ای پره دار برای کاربردهای مایع- گاز، مورد استفاده قرار می گیرند.

اما در برخی مبدل ها به دلیل وجود پره های هدایتی داخل صفحات، علاوه برجهت صحیح، محل ورود و خروج نیز اهمیت دارد و در راندمان مبدل، تاثیرگذار است.

مبدل های حرارتی با سطوح پره دار، از پره هایی در سطح اصلی انتقال گرما تشکیل شده اند، ( این سطح می تواند لوله ای یا صفحه ای باشد)؛ در واقع هدف این پره ها، افزایش سطح انتقال گرما می باشد.

فرقی نمی کند که شما در کجای ایران واقع هستید این شرکت همه روزه برای استان ها و شهرستان های مختلف در سراسر ایران ارسال بار و محصول دارد .

صفحات مسطح که با دو ظاهر صاف یا موجدار وجود دارند، جریان های سیال را از هم جدا می کنند.

وظیفه ی دیگری که واشرها به عهده دارند، هدایت کردن سیال ها در صفحات، به شیوه ی مورد نظر است، علاوه بر آن واشر ها از نشتی نیز جلوگیری می کنند.

کاربرد این نوع مبدل حرارتی صفحه ای بیشتر در سیستمهایی با ظرفیت کم بوده و در آن بهجای واشر از لحیم برای اتصال صفحات استفاده شده است.

برای گرمایش استخر از مبدل حرارتی پوسته و لوله استفاده خواهد شد. لوله u شکل دارای کمترین هزینه ساخت است.

مبدل حرارتی صفحه ای هپاکو مدل HP-200 با راندمان بیش از 95 درصد، آبگرم مصرفی فوری و بهداشتی را با کمترین هزینه و بدون اتلاف انرژی تامین می نماید.

در هر دو انتها با قرار دادن میله های فولادی در وسط لاملاها، عملیات جوش دادن انجام می شود. این کویل ها می توانند در یک پوسته قرار بگیرند، یا به صورت چگالنده ها و تبخیر کننده های هم مرکز در سیستم های تبرید، مورد استفاده قرار بگیرند. Article has been g en er​at ed wi​th G SA Content ​Generator DEMO.

صفحات دارای قطعاتی در گوشهها هستند و به نحوی چیدمان شدهاند که دو سیال عامل به صورت یک در میان میان صفحات جریان دارند.

• مبدل حرارتی پوسته و لولهای Shell and Tube Heat Exchanger پوسته نوع G: این پوسته در مرکز دارای دیواری افقی میباشد که دو انتهای آن برداشته شده، بدین وسیله جریان در پوسته به دو نیم تقسیم میشود.

در مبدل های حرارتی تماس مستقیم هر دو سیال سرد و گرم به طور مستقیم در تماس با هم هستند، به بیانی دیگر هیچ دیواری بین جریان های سرد و گرم وجود ندارد.

به این ترتیب می توان کمترین سطوح ممکن برای گرمایش و شرایط جریان ایده آل را به دست آورد. در نتیجه ، انرژی حاصل از این فرآیندها برای شبکه های گرمایش منطقه ای ، گرمایش گلخانه ها و افزایش زیست توده و ضایعات بی هوازی در نظر گرفته شده است.

در نصب مبدل حرارتی صفحه ای، نکات زیر، باید مد نظر قرار گیرد. مبدل حرارتی صفحه ای، به دو صورت افقی و عمودی قابل نصب شدن است، این مبدل به هر شیوه ای که نصب شود باید در وضعیتی قرار گیرد که هوا به سادگی از آن خارج شود.

یا این که به شکل لاملا ( لوله های تخت یا کانال های مستطیلی ) به صورت طولی در یک پوسته، کنار هم قرار گرفته اند.

به صورت موازی جوشکاری شده اند و کنار هم قرار گرفته اند. می توان گفت این مبدل، صورت اصلاح شده یمبدل های حرارتی پوسته و لوله با صفحه لوله شناور است.

بنابراین به همین شکل، تبادل گرما میان دو سیال صورت می پذیرد. با توجه به نرخ جریان، می توان فواصل مختلفی برای کانال در نظر گرفت، به طور مثال طول پین های فاصله انداز می تواند بین 5 تا 20mm متغیر باشد.

این مبدل ها، با توجه به نحوه ی اتصالات و آرایش های جریان، در سه نوع اصلی ساخته می شود.

مبدل حرارتی صفحه ای واشردار از تعدادی صفحات نازک با سطح چین دار یا موج دار، تشکیل شده است که وظیفه ی آن ها، جدا کردن سیال های گرم و سرد، از یکدیگر می باشد.

در کاربردهایی که کاهش جرم و حجم مبدل، بسیار حائز اهمیت است، مانند ماشین های باری ، اتومبیل ها و هواپیماها و مواردی از این قبیل.

معمولا جرم و حجم این مبدل ها کم است لذا مبدل های فشرده هم نامیده می شوند. مبدل صفحه ای نیز خود به صفحه ای حلزونی، لاما، صفحه ای واشردار تقسیم می شود.

مبدل حرارتی صفحه ای حلزونی، در موارد زیر کاربرد دارد. کاهش افت فشار: افت فشار در مبدل حرارتی صفحه ای دانفوس بسیار پایین است این امر باعث می گردد در مدار گردش مبدل حرارتی از پمپ های کوچکتر استفاده شود.

از مبدل های طراحی برای کنترل و انتقال حرارت در تاسیسات استفاده می شود. به منظور دستیابی به این کاهش حجم و وزن، از مبدل های حرارتی فشرده استفاده می شود.

به عنوان مثال استفاده از آن، در مبدل های حرارتی گاز – گاز یا گاز – مایع، بسیار پرکاربرد است.

تنها می تواند به میزان اندکی، توسط فانوسی هایانبساط ، افزایش یابد. نازل ها (Nozzle) : تعدادی نازل ورودی و خروجی دو سیال می باشند و در انواع مختلف فلنجی یا رزوه ای برروی فریم میدل صفحه ای نصب می شوند.

یکی از انواع پرکاربرد مبدل های حرارتی، مبدل حرارتی صفحه ای می باشد. در سوی مقابل اما انواع مبدل حرارتی، کاربردی دو سویه دارد.

برای انتقال گرما میان گاز، مایع یا جریان های دو فاز از این مبدل می توان استفاده کرد. از آن جایی که استفاده از ملزوماتی مانند، یک عدد شیر یکطرفه،دو عدد صافی فیلتر و همچنین سختی گیر (خطی، مغناطیسی، الکترونیکی و …) در نصب و بهره برداری حداکثری از انواع مبدل های حرارتی صفحه ای، امری ضروری است و در هنگام فقدان موارد اشاره شده، مبدل حرارتی عملکرد مطلوبی نخواهد داشت، کار عاقلانه این است که همزمان با خرید مبدل حرارتی، نسبت به خرید حضوری با خرید آنلاین این تجهیزات جانبی، هماهنگ با سایز لوله های ورودی و خروجی، اقدام نمایید تا از مشکلاتی که در صورت نبود آن ها، به وجود می آید، ایمن بمانید.

در مسیر آب مبدل های حرارتی، حتما از سخت گیر استفاده نمایید. برای نصب مبدل های حرارتی صفحه ای بزرگ، باید از شاسی استفاده شود تا وزن اضافه به لوله ها وارد نشود.

یکی از معایب آرایش مربعی قرارگرفتن تعداد کمتر لوله در یک سطح معین می باشد. برای این مبدل ها سطح انتقال گرما، در محدوده ی( 0.5 تا 500 ) محاسبه می شود.

0.15 تا (mm 0.75در نظر گرفته می شود. به همین دلیل از صنعت خودرو گرفته تا تولیدات سنگین از مبدلهای حرارتی برای کمینه کردن هرچه بیشتر هدررفت گرما استفاده میکنند.

سطح داخلی لوله ها به دلیل خم U شكل تند، نمی توانند با وسایل مكانیكی تمیز شود. در این نوع مبدل حرارتی، تمیز کردن لوله ها، به سادگی انجام می شود.

یکی دیگر از ویژگی های ساختاری آن ها، فشردگی کامل است. مبدل های حرارتی لوله ای حلزونی، از کویل هایی تشکیل شده اند که در هم پیچیده شده و ساختاری شبیه به حلزون پیدا کرده اند.

بین صفحات فلزی، فاصله ی معینی وجود دارد، این فاصله در هر دو کانال حلزونی، به وسیله ی پین های فاصله اندازی که به ورق فلزی جوش داده می شوند، کنترل می شود.

مبدل های لوله ای دارای شکلی خاص هستند که در همان ابتدا، ذهنیت ساختار لوله ای را به ذهن مخاطب میرساند.

مبدل حرارتی هواخنک فین دار دارای دو نوع فین تیوب (Fin tube) و فین پلیت (Fin plate) میباشد. در این نوع مبدل، لاملا ها یا همان لوله های تخت شده، از دو صفحه ی برش خورده ی باریکی ساخته شده اند که طی یک عملیات، با استفاده از جوش نقطه ای یا درزی، به یکدیگر متصل شده اند.

در مبدل های حرارتی با جریان همسو سیال گرم و سرد موازی یکدیگر حرکت می کنند، یعنی دو جریان سیال، از یک انتها به مبدل وارد می شوند، سپس هر دو در یک جهت در داخل مبدل جریان پیدا می کنند و در انتها از خروجی مبدل خارج می شوند.

اغتشاش زیاد سیال ها هنگام حرکت از بین این صفحات باعث افزایش راندمان انتقال حرارت شده و از اتلاف انرژی تا حد زیادی جلوگیری می کند.

اگر متوجه شدید که عملکرد مبدل شما به طور نامناسب یا کمتر از حد معمول است، برخی عوامل ممکن است باعث این مشکل شده باشند.

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.