غروب یک انسان – ایسنا

[ad_1]

«با مطالعه سیره ناب مولا علی (ع) می توان او را در چشم انداز ابدی انسان دید، زیرا با ابعاد باورنکردنی و متنوعی که در عمر 63 ساله خود از آن گذشته است، می توان او را از چشم انداز ابدی انسان دید. لحظه حال، از شکل فرازمینی.”

به گزارش ایسنا، محمدجواد لسانی در یادداشتی در روزنامه شرق او نوشت: «در این روزها و شب‌ها صحبت از وداع سنگین با یک مرد بزرگ است. او را الگوی زندگی کامل در اسلام می دانند. یادآوری او نیز هنگام ترک پیروانش غم انگیز است. شرح این وداع با عاشقان بی شمار این امام، همه ساله با مروری بر درس ها و معارف نهج البلاغه آن حضرت همراه است. اما نویسنده این بار سعی دارد شکوه شخصیت خود را از منظر دیگری بررسی کند.

با تحولاتی که در قرن های اخیر در غرب به وجود آمد و رنسانس نام گرفت، دستاوردهایی مانند مدرنیته را برای دنیای کنونی به ارمغان آورد، اما طراحی یک انسان واقعی، عاری از نقص و به عنوان الگوی زندگی در کجاست. این دنیا؟ در افق امروز، انسان به عنوان یک سطح جدید از عصر دیده می شود. از سوی دیگر هنگام مطالعه سیره ناب مولا علی (ع) می توان او را از منظر انسان جاوید نگریست، زیرا با ابعاد باورنکردنی و متنوعی که وی در 63 سال زندگی خود پشت سر گذاشت، می توان از لحظه حال، به شکلی فرازمینی دیده می شود. راهی که در نگاه درون دینی مبلغان دینی آن را طی نکرده و همواره او را بر حصار مذهبی تسخیر کرده و تنها به مدح و تکریم او نشسته است. در حالی که این امام می تواند الگوی قدرتمندی آشنا و با طراوت از مفهوم انسان گمشده موجود در میراث شرق باشد. باید با اشتیاق گفت که در سیما و سبک زندگی آن حضرت، محقق اجازه دارد این ساختارشکنی را انجام دهد تا در ورای پنجره دین، این انسان کامل زمان را ببیند و از مرزهای قبله نشینی عبور کند تا نشان دهد. جهانی بودن او این راه آسانی برای زدودن زنگار از حرم امام نیست تا در دیگران امکان روشنگری آن حضرت به عنوان الگوی انسانی روشن شود.

بی شک ژان ژنه، نویسنده و هنرمند فرانسوی، یکی از متفکران معاصری است که در نمایشنامه های خود ساختارشکنی کرد و «آینه» را مصداق «توهم» معرفی کرد. به هر حال در ادبیات کهن جهان آینه ای تمثیلی برای بیان حقیقت وجود دارد. اما شخصیت‌های ژان ژنه روی صحنه همیشه از خود واقعی‌شان طفره می‌روند و در این شوق بیزاری از خود، آینه با عینیت بخشیدن به ظاهر آراسته‌ها، واقعیت وجودی آن‌ها را پنهان می‌کند و با نقابی ماهرانه رویاها و توهماتشان را دیکته می‌کند. این گونه است که شخصیت های تئاتری او در بازی ها و تلفن هایشان تثبیت می شوند. این روند تا آنجا پیش می رود که چشم ها نیز آینه کاذب محسوب می شوند. این بار معنای جدیدی از آینه از طرز تفکر نمایشنامه های ژان ژنه که کارل گوستاو یونگ روانکاو سوئیسی در نظریه سایه ها به آن اشاره کرده است، پدیدار می شود. و مثلاً در «چنین گفت زرتشت» تعابیر دیگری است. جایی که فیلسوف آلمانی فردریش نیچه از رنج به عنوان یک تراژدی فاجعه بار صحبت می کند. یعنی عدم اعتماد به نفس درون انسان باعث می شود که به دروغگویی روی بیاورد. برای این مرد نقابدار که چنین مکاشفه فاجعه باری را تجربه کرده است، واقعیت هستی از معنای واقعی خود محروم می شود و مجبور می شود در ورطه توسل به باطل پس از باطل یا دادن وعده های بی اساس به مخاطبان خود برای افشای بیشتر باطل فرو رود. خود . . حتی اگر بتواند قله تصمیمات و سرنوشت قومی را فتح کند، باز هم در فقر شخصیتی خود غوطه ور می شود و در ورشکستگی درونی خود دست از دروغگویی برنمی دارد.

اما انسانی که خالصانه خود را درک کرده و به خودباوری رسیده باشد، کسی است که نتواند در زندگی خود در دام این ابتذال بیفتد، زیرا به فرموده مولا علی (ع) مکانیزمی به نام تقوا را ایجاد کرده است که یک تجلی است. از برکات این اعتماد به نفس چنین انسانی با چنان ایمانی به خود پیشرفت می کند که اگر به برتری مردم دست یابد، سعادت بزرگی نصیبش می شود. اگر الهام بخش عدالت و آزادی باشد، حقیقت وجودش در آن جهت است و به راحتی قاعده تحکیم را فراهم می کند، به گونه ای که اعتمادسازی به ملت نیازی به مافیای تبلیغاتی و ترفندهای بزرگ و مکرر ندارد. این مرد برای ترویج و پرورش ارزش های انسانی مانند برقراری عدالت در جامعه تلاش واقعی دارد و مردم به عمق حقیقت در تصویر غیرقابل تصور او پی می برند. این امر او را ذاتاً محبوب می کند، اما وقتی نوبت به وداع تلخ این مرد در حضور امتش می رسد، بسیار سخت می شود. نام و یاد این مرد واقعی هرگز در صفحه تاریخ ادیان و ملل به حاشیه نخواهد رفت. در لحظه جدایی از این حکیم کامل، به رهایی از رنج دنیا می اندیشد و همه فریاد نجات او را می شنوند که از اعماق جان او برمی خیزد. اما عاشقانی که او را می‌شناختند همیشه دلتنگ او و کسانی هستند که در تاریخ مانند او هستند تا با حضور صادقانه‌شان دردهای کهنه‌شان را التیام بخشند.»

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.