شخصیت امیرالمؤمنین(ع) می تواند محور تفاهم و همگرایی در جهان اسلام و حتی جهان بشریت باشد.

[ad_1]

نشست علمی «آشنایی با علمای اهل سنت جهان اسلام در دوران معاصر» به همت انجمن علمی تاریخ اسلام، معاونت فرهنگی و دانشجویی این دانشگاه برگزار شد.

به گزارش ایسنا، در این نشست مهدی مجتهدی – عضو هیأت علمی دانشگاه فردوسی مشهد – با اشاره به اینکه از ابتدای اسلام تاکنون 1000 جلد کتاب اهل سنت درباره امیرالمؤمنین (ع) تألیف شده است. ع ) تصریح کرد: علاوه بر این کتاب ها، مقالات و پایان نامه های زیادی نوشته شد که برخی از آنها هنوز چاپ نشده است. همچنین نباید از تولیدات رسانه ای غافل شویم.

وی افزود: البته این نوشته ها را می توان به اشکال مختلف تقسیم کرد. برخی از کتاب ها اصل و برخی کتاب های اصلی خلاصه شده یا ترجمه شده هستند.

مجتهدی با بیان اینکه شخصیت امیرالمؤمنین(ع) می تواند محور تفاهم و همگرایی در جهان اسلام و حتی جهان بشریت باشد، خاطرنشان کرد: مهمترین ریسمان محکمی که انسان می تواند چنگ بزند و از اینها خارج شود. مشکلات شخصیت امام علی (ع) است.

یکی از اعضای هیئت علمی دانشگاه فردوسی مشهد با اشاره به اینکه آثار علمای اهل سنت در دوره معاصر در سه حوزه تألیف، تصحیح و ترجمه قابل مشاهده است، گفت: اکثر تصحیحات اهل سنت در مورد نهج البلاغه است که مهمترین آنها تصحیح است. علامه محمد عبده.

وی ادامه داد: دیوان منسوب به امیرالمؤمنین(ع) از دیگر تصحیحات علمای اهل سنت است که چندین بار به چاپ رسیده است. البته اینها فقط آثار معاصر هستند و متون کهن را در نظر نمی گیریم.

مجتهد با بیان اینکه در حوزه تالیف آثار به مستقل و فراگیر تقسیم می شوند، تصریح کرد: خود آثار به دو دسته اهل بیت(ع) و صحابه تقسیم می شوند. در بحث از جمله اهل بیت (ع) برخی کتابها در مورد 5 نفر از آل عبا و برخی در مورد 12 امام هستند. مناقب اهل بیت (ع) از دیدگاه اهل سنت نوشته سید محمد طاهر هاشمی شافعی از جمله آثاری است که درباره اهل بیت (ع) است و در همه این آثار شخصیت امیرالمؤمنین(ع) بررسی شد.

وی ادامه داد: برخی از کتب شامل صحابه درباره خلفای صالح و برخی عام و درباره همه صحابه است که در همه این آثار نام امیرالمؤمنین(ع) نیز آمده است. افزون بر این، بیش از ده ها جلد کتاب کودک و نوجوان درباره شخصیت امام علی (ع) به زبان های مختلف فارسی، انگلیسی، عربی و … نوشته شده است. توسط علمای اهل سنت

عضو هیئت علمی دانشگاه فرودسی مشهد با بیان اینکه عباس محمد العفاد و عبدالفتاح عبدالمقصود از مهم ترین نویسندگان عرب هستند که درباره امام علی (ع) کتاب نوشته اند، خاطرنشان کرد: برخی از این کتاب ها بارها در ایران منتشر شده است.

وی افزود: شخصیت امیرالمؤمنین(ع) ظرفیت فرهنگی عظیمی در جهان اسلام است که می توان از آن برای همگرایی مسلمانان استفاده کرد. حتی برخی از نویسندگان اهل سنت تأکید می کنند که به دلیل مسائل دینی خود را از مناقب و محتوای غنی علی بن ابی طالب محروم نکنیم.

مجتهدی با بیان اینکه پس از عربی و فارسی، بیشتر کتاب هایی که علمای اهل سنت درباره امام علی (ع) نوشته اند به زبان اردو و ترکی استانبولی است، گفت: برخی کتاب ها به زبان انگلیسی است.

وی بیان کرد: شخصیت امیرالمؤمنین(ع) به عنوان یک ریسمان محکم می تواند مسلمانان و حتی غیرمسلمانان را دور هم جمع کند اما متأسفانه تاکنون هیچ کاری روی شخصیت ایشان انجام نشده است.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.