روشی جدید برای شناسایی بیماران مبتلا به درد شدید پس از جراحی

[ad_1]

ایسنا/ خراسان رضوی روش جدیدی که در دانشگاه بیرمنگام در بریتانیا توسعه یافته است می‌تواند بیمارانی را که احتمالاً درد شدید پس از عمل را تجربه می‌کنند، به‌طور قابل اعتماد شناسایی کند.

به گزارش مدیکال نت، این روش به پزشکان اجازه می دهد تا داروهای بیشتری را برای جلوگیری از درد حین جراحی برای بیماران آسیب پذیر تجویز کنند. این می تواند به این معنی باشد که بیماران در طول بهبودی درد حاد کمتری را تجربه می کنند و کمتر احتمال دارد علائم مزمن را تجربه کنند.

در یک مطالعه آزمایشی، تیمی از محققان نشان دادند که چگونه می توان از EEG برای اندازه گیری فعالیت مغز در بیماران تحت عمل جراحی قفسه سینه (یک روش جراحی بزرگ برای دسترسی به حفره قفسه سینه در حین جراحی) استفاده کرد.

قبل از جراحی، تیم امواج آلفای بیماران (سیگنال های مغزی از هشت تا 14 هرتز) را اندازه گیری کردند. سپس، بیش از 72 ساعت پس از جراحی، از بیماران خواسته شد تا درد خود را در مقیاس 1 تا 10 ارزیابی کنند. محققان توانستند ارتباط واضحی بین امواج آلفای بیمار و پاسخ درد آنها نشان دهند. به طور خاص، محققان دریافتند کسانی که امواج آلفا آنها زیر 9 هرتز در نوسان است، نسبت به درد شدید پس از عمل بسیار آسیب پذیرتر هستند.

دکتر دکتر می گوید: «تجربه احساس درد پیچیده و ذهنی است، اما واضح است که امواج آلفا نشانگر قابل اعتمادی هستند که نشان می دهد فرد چقدر درد را تجربه خواهد کرد. علی مظاهری از مرکز سلامت مغز انسان و دانشکده روانشناسی دانشگاه بیرمنگام. این امواج نشانگرهای زیستی در واقع اطلاعات ارزشمندی را در اختیار پزشکان قرار می‌دهند که می‌توان از آنها برای جلوگیری از تبدیل شدن درد به یک مشکل استفاده کرد، نه درمان آن پس از تثبیت آن و تبدیل شدن به یک مشکل جدی و بالقوه مزمن.

این مطالعه توسط سامانتا میلارد، یکی از اعضای مرکز سلامت مغز انسان، با همکاری محققان مؤسسه التهاب و پیری دانشگاه و بیمارستان‌های دانشگاه بیرمنگام انجام شد. این مطالعه شامل 16 بیمار تحت عمل جراحی برای درمان سرطان ریه بود.

امواج آلفا که قبل از جراحی اندازه‌گیری شده بودند، توانستند با دقت 100 درصد پیش‌بینی کنند که بیماران نمره درد هفت از 10 یا بیشتر را پس از جراحی گزارش کردند.

در حالی که برای تعیین ماهیت دقیق ارتباط بین امواج آلفا و درد به کار بیشتری نیاز است، تیم بر این باور است که این ارتباط مربوط به مسیرهای خاصی در مغز است که به عنوان انتقال پیام‌های حسی از تالاموس، محور مرکزی مغز شناخته می‌شود. برای اطلاعات حسی از آنجایی که امواج آلفا تا حدی توسط تالاموس تنظیم می‌شوند، محققان معتقدند فرکانس آنها مستقیماً تعادل بین سیگنال‌دهی درد و مسیرهای سرکوب‌کننده را منعکس می‌کند.

فن گائو اسمیت، استاد بیهوشی، مراقبت های ویژه و درد در موسسه التهاب و پیری در دانشگاه بیرمنگام گفت: امواج آلفا واقعا خاص و دقیق بودند. با استفاده از این روش می توانیم پیشرفت واقعی در مدیریت درد داشته باشیم. نه فقط در جراحی، بلکه در درمان های دیگر مانند شیمی درمانی که به پزشکان و بیماران اجازه می دهد انتخاب های آگاهانه تری داشته باشند.

بابو نادو، از انستیتوی التهاب و پیری دانشگاه و مشاور دانشگاهی برای جراحی قفسه سینه، گفت: “درد مزمن در بیمارانی که پس از جراحی درد حاد شدید را تجربه می کنند، نسبتاً شایع است.”

این تحقیق توسط مرکز پزشکی سرطان تجربی انجام شده است. در مرحله بعد، تیم امیدوار است این روش را روی گروه بزرگتری از بیماران آزمایش کند و به مطالعه رابطه بین امواج آلفا و چگونگی پردازش درد توسط مغز ادامه دهد.

در کارهای مرتبط، Impover Therapy، یک شرکت تولید مثل در دانشگاه بیرمنگام و دانشگاه مریلند در بالتیمور، از این دارایی معنوی برای ایجاد یک درمان دیجیتال برای کاهش حساسیت و کاهش درد مزمن استفاده می‌کند. این شرکت قصد دارد با ایجاد دستگاهی که می تواند حساسیت درد را اندازه گیری و اصلاح کند، گزینه های مدیریت درد مزمن در خانه را گسترش دهد.

نتایج در مجله British Journal of Anesthesia منتشر شد.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.