رهاسازی به موقع آب، باتلاق ها را به کانون های گرد و غبار تبدیل می کند

[ad_1]

یک کارشناس آب با اشاره به خطرات ایجاد و تشدید ریزگردها در کشور گفت: عدم پرداخت آب در تالاب ها و رودخانه ها باعث افزایش و تشدید ریزگردها می شود.

محسن موسوی خوانساری در گفت وگو با ایسنا وی با اشاره به لزوم توجه به موضوع ریزگردها در کشور خاطرنشان کرد: در طوفان گرد و غبار اخیر تمام توجه و توجه به نقاط گرد و غبار در کشورهای همسایه از جمله ترکیه و احداث سد بر روی دجله انجام شد. موضوع رودخانه‌های فرات ایجاد و تشدید ریزگردها در مرزهای داخلی ایران تا حدودی مغفول مانده است.

وی افزود: با توجه به تغییرات اقلیمی و افزایش میانگین دمای جهانی، تشدید خوشه های گرد و غبار فعلی یا ایجاد خوشه های جدید دور از دسترس نیست. اقدامات ما با هدف افزایش پتانسیل تولید گرد و غبار نمک است. این موضوع زمانی بیشتر خود را نشان می دهد که بدانیم در اکثر حوضه های رودخانه های فعلی کشور میانگین بارندگی کمتر از حد نرمال بوده است. پارسال هم سال خشکی بود و امسال هم باید مثل پارسال باشه.

این کارشناس آب افزود: برای جلوگیری از تبدیل شدن باتلاق ها به کانون ریزگردها باید آب از سدها به باتلاق ها فرستاده شود. با وجود کم بارشی در برخی حوضه ها به میانگین بارندگی رسیده ایم و انتظار می رود حق آبه تالاب ها تا حد امکان رعایت شود. به عنوان مثال، بارندگی در حوزه ارومیه تقریباً نرمال و تنها پنج درصد کمتر از حد نرمال بوده است. در این شرایط باید از شش سد مربوطه که بر عهده وزارت نیرو است، آب رهاسازی شود.

موسوی در ادامه تصریح کرد: با توجه به پوشش برفی خوبی که از سال گذشته وجود داشته، باید در اسفندماه پیش بینی می شد که سد مهاباد در وضعیت خوبی قرار گیرد. قرار بود این آزادسازی از ماه مارس آغاز شود، اما به دلیل بی توجهی ارگان های مرتبط با وزارت نیرو، فاش نشد. در اواخر فروردین و اردیبهشت دیگر این امکان وجود ندارد و آب به مزارع سرازیر می شود.

وی افزود: حق آبه ارومیه از سدها و رودخانه ها 2 میلیارد و 500 میلیون مترمکعب است. اگر این دریاچه خشک شود، به یکی از بدترین کانون های گرد و غبار تبدیل می شود و جان 20 میلیون نفر در شش استان شمال غربی و مرکزی را به خطر می اندازد.

موسوی در ادامه گفت: سد مهاباد در حال سرریز است و بر اساس مصوبات ستاد احیاء باید 55 میلیون مترمکعب از حجم آن رهاسازی شود در حالی که فصل رهاسازی گذشته و کمتر از 10 میلیون مترمکعب آب رهاسازی شد. بر اساس مصوبات، میزان آب مصرفی بخش کشاورزی برای این سد 80 میلیون مترمکعب و 20 میلیون مترمکعب به عنوان آب شرب مصرف می شود، در حالی که آب این سد 160 میلیون مترمکعب و مازاد این آب است. باید آزاد شود.

وی افزود: وضعیت سد بوکان که 880 میلیون مترمکعب حجم دارد نیز خوب بوده و انتظار می رفت در فروردین ماه رهاسازی به درستی انجام شود. بر اساس مصوبات ستاد احیا، رهاسازی 300 میلیون مترمکعب آب کمک زیادی به دریاچه ارومیه خواهد کرد. طبق بند 4 قانون حفاظت از تالاب ها ابتدا آب شرب و سپس حق آبه تالاب باید در نظر گرفته شود.

این کارشناس آب با اشاره به لزوم اجرای دستورالعمل های زیست محیطی برنامه ششم توسعه گفت: در ماده 35 قانون برنامه ششم مقرر شده است 11 میلیارد مترمکعب آب از مصارف کشاورزی کاهش و برای تالاب ها و رودخانه ها مصرف شود. تا آنها را به کانون های گرد و غبار تبدیل کنند.” گرد و غبار آن را متوقف کرد، اما این نیز کار نکرد. اجرای این قانون می تواند کانون های گرد و غبار کشور را کاهش دهد و ایران را به الگوی مدیریت کانون های گرد و غبار تبدیل کند.

موسوی در پایان به وظایف سازمان حفاظت محیط زیست در این زمینه اشاره کرد و گفت: سازمان حفاظت محیط زیست و ستاد احیای دریاچه ارومیه به عنوان نهادهایی که وظیفه نظارت بر تخصیص حق آبه به تالاب ها و رودخانه ها را بر عهده دارند، باید به این موضوع رسیدگی کنند. جدی تر، اما نظارت لازم توسط این دو نهاد برای رهاسازی حجم مطلوب آب به رودخانه ها و حرا صورت نگرفت.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.