ثبت 8 ژئوپارک جدید و آخرین وضعیت پرونده های “ارس” و “طبس”

[ad_1]

مشاور ژئوپارک های بین المللی یونسکو از ثبت هشت ژئوپارک جدید در یونسکو خبر داد و آخرین وضعیت ژئوپارک های «ارس» و «طبس» را تشریح کرد.

علیرضا آمریکازمی به ایسنا گفت: هشت ژئوپارک از کشورهای سوئد، لوکزامبورگ، رومانی، یونان، آلمان، فنلاند و برزیل (دو ژئوپارک) به خانواده ژئوپارک های جهانی یونسکو اضافه شدند. بدین ترتیب تعداد ژئوپارک های جهانی یونسکو به 177 ژئوپارک از 46 کشور رسید.

به گفته وی، این ژئوپارک ها در سال گذشته مورد ارزیابی میدانی قرار گرفتند و پس از تصویب در شورای عالی ژئوپارک های یونسکو، در نهایت با تصویب شورای اجرایی به عنوان اعضای جدید پذیرفته شدند.

مدیر ژئوپارک جهانی قشم همچنین درباره وضعیت دو مورد ژئوپارک ارس و طبس که تاییدیه اولیه یونسکو را دریافت کرده اند، گفت: این دو مورد در انتظار ارزیابی میدانی است که در بهار و در سال جاری انجام می شود. تابستان امسال.”

عامریا کاظمی درباره روند ثبت جهانی ژئوپارک ها توضیح داد: ارسال پرونده، تایید اولیه توسط دفتر یونسکو، ارزیابی میدانی، رای گیری و تایید شورای عالی ژئوپارک های یونسکو، پذیرش و اعمال تصمیم در شورای اجرایی یونسکو می باشد. مراحل لازم برای پذیرش در یونسکو به پایان رسیده است.

ثبت 8 ژئوپارک جدید و آخرین وضعیت پرونده ها

قشم در حال حاضر تنها ژئوپارک ایران و خاورمیانه است که در سال 2006 به عضویت شبکه جهانی ژئوپارک‌های یونسکو درآمد. در سال 2017 پس از رفع نواقص و اصلاح مدیریت، مجدداً در شبکه ژئوپارک های یونسکو پذیرفته شد و اکنون با 2063 کیلومتر مربع به عنوان یکی از قدیمی ترین ژئوپارک های غرب آسیا و خاورمیانه شناخته می شود.

ایران هم اکنون در حال بررسی دو مورد ژئوپارک ارس و طبس است.

ژئوپارک‌ها، به عبارت دیگر پارک‌های زمین‌شناسی، مجموعه‌ای از پدیده‌های زمین‌شناسی و میراث، جاذبه‌های طبیعی، تاریخی و فرهنگی باارزش هستند که باید بتوانند توسعه اقتصادی جوامع محلی را افزایش داده و همکاری عمومی را جلب کنند و به‌طور پایدار نگهداری و مدیریت شوند.

ثبت 8 ژئوپارک جدید و آخرین وضعیت پرونده ها

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.