تولد یک منظومه سیاره ای – ایسنا

[ad_1]

ناسا اخیراً ویدئوی کوتاهی را در حساب کاربری تلسکوپ فضایی جیمزوب منتشر کرده است که می گوید: “یک منظومه سیاره ای متولد شد.”

به گزارش ایسنا، این ویدئو تکامل یک دیسک پیش سیاره ای جوان و ایزوله (صفحه ای چرخان از غبار و گاز با یک ستاره جوان در مرکز) را نشان می دهد. قرص های پیش ستاره ای توده هایی از غبار و گاز هستند و نوعی از قرص های پیش ستاره ای هستند که معمولاً به دور ستاره های جوان می چرخند. این دیسک ها اساس شکل گیری سیارات و منظومه های سیاره ای جدید (مانند منظومه شمسی ما) هستند.

یکی از اهداف علمی اصلی تلسکوپ فضایی جیمز وب، به دست آوردن اطلاعاتی در مورد چگونگی شکل گیری ستاره ها و سیارات است. دید مادون قرمز حساس به وب قادر خواهد بود ابرهای غبارآلود را برای مطالعه ستارگان نوزاد در مهدکودک های ستاره ای و همچنین دیسک های پیش سیاره ای مانند آنهایی که در انیمیشن موجود است، طی کند و بررسی کند.

تلسکوپ 10 میلیارد دلاری جیمز وب در 25 دسامبر سال گذشته پس از سال ها تاخیر به فضا پرتاب شد و در روز دوشنبه 24 ژانویه 1400 در لاگرانژ 2 به مدار دلخواه خود رسید. لاگرانژ در فاصله 1.5 میلیون کیلومتری از سیاره ما دو نقطه تعادل گرانشی دارد. تلسکوپ فضایی جیمز وب برای رصد اجرام در نور مادون قرمز طراحی شده است. ما این پرتوها را مانند گرما احساس می کنیم. بنابراین، تمام تجهیزات به گونه ای طراحی شده اند که در دماهای بسیار پایین کار کنند.

جیمز وب 100 برابر قدرتمندتر از هابل است. وب همچنین از نور مادون قرمز استفاده می کند و دارای طول موج هایی است که می تواند از میان ابرهای غباری عبور کند که می تواند توسط هابل که متکی به نور مرئی است، پشت سر بگذارد. وب باید عمیق تر به جهان نگاه کند و کهکشان هایی را که پس از انفجار بزرگ شکل گرفته اند شناسایی کند. شناسایی این کهکشان ها برای هابل به دلیل دور بودن و نور کم امکان پذیر نیست.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.