توزیع 15000 تن شکر در خراسان رضوی در فروردین 1401

[ad_1]

ایسنا/ خراسان رضوی معاون بازرگانی و توسعه صنایع کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: فروردین ماه امسال 3 هزار تن شکر داخلی و 12 هزار تن شکر در حوزه تجارت و صنعت در خراسان رضوی توزیع شد.

حمید جنتی در گفت وگو با ایسنا، درباره توزیع شکر دولتی در اسفند و ماه مبارک رمضان امسال در خراسان رضوی، اظهار کرد: نیاز استان به شکر ماهانه حدود 18 تا 20 هزار و نیاز سالانه استان بیش از 250 هزار تن است. بخشی از این نیاز توسط بخش دولتی و بخشی توسط بخش خصوصی تامین می شود.

وی ادامه داد: حدود 110 هزار تن شکر تولیدی در خراسان رضوی از طریق استحصال چغندر تولید می شود و مابقی نیاز باید توسط بخش دولتی تامین شود. در اسفند ماه سال گذشته و در فروردین ماه سال جاری، بخش دولتی میزان قابل توجهی شکر را برای ماه مبارک رمضان به استان اختصاص داد. در اسفندماه سال گذشته حدود 3 هزار تن شکر در بخش داخلی و 15 هزار تن شکر در بخش بازرگانی و صنعت توزیع شد.

معاون بازرگانی و صنایع کشاورزی خراسان رضوی سازمان جهاد کشاورزی گفت: درصدد هستیم در اردیبهشت ماه امسال سهم قابل توجهی از شکر را به استان اختصاص دهیم. بنابراین نگرانی بابت کمبود شکر در خراسان رضوی وجود ندارد. حدود 52 درصد از این شکر سهم خانوار است و در سطح شهر مشهد توزیع می شود. همچنین بخش قابل توجهی از شکر صنعتی در مشهد توزیع می شود زیرا صنایع و صنوف مختلفی در مشهد فعالیت می کنند.

جنتی با اشاره به اینکه سهمیه شکر برای شهر مشهد بالغ بر 3200 تن است، افزود: قیمت مصوب دولتی شکر در هر کیلو 11500 و با احتساب 9 درصد ارزش افزوده 12534 تومان و نحوه تامین این شکر است. قرار می گیرد و به دست مصرف کننده می رسد قیمت 14 هزار تومان.

وی گفت: البته قیمت شکر در بخش خصوصی متفاوت است. شکر بخش خصوصی تابع قیمت های دیگری است و با قیمت بالاتری عرضه می شود. بنابراین این شکر مشمول قیمت گذاری دولتی نخواهد بود و اتحادیه مربوطه شکر را بر اساس قیمت تمام شده آن قیمت گذاری می کند.

قیمت شکر در بازار آزاد متفاوت است

معاون بازرگانی و صنایع کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: در حال حاضر قیمت شکر در بازار آزاد متفاوت است. با توجه به تقاضای زیاد شکر در ماه مبارک رمضان، ذخیره سازی و همچنین برخی مشکلات در فرآیند حمل و نقل، هر کیلو شکر تا سقف ۲۱ هزار تومان در بازار آزاد قابل خرید و فروش است.

جنتی تاکید کرد: با توجه به وضعیت عرضه شکر در استان، با ورود شکر به شبکه و اعلام سهمیه اردیبهشت ماه در روزهای آینده با افت قیمت شکر مواجه خواهیم شد.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.