تاثیر حوادث اخیر پاکستان بر روابط تهران و اسلام آباد چیست؟

[ad_1]

یک پژوهشگر ارشد و تحلیلگر مسائل منطقه با اشاره به تاثیر تحولات پاکستان بر روابط این کشور با ایران گفت: اگرچه دولت عمران خان واقعاً نتوانست روابط خود را با ایران جز در بعد سیاسی و امنیتی افزایش دهد اما در شرایط کنونی. هرگونه تغییر حکومت در پاکستان نمی تواند منجر به تغییرات عمده، استراتژیک و گسترده در روابط خارجی پاکستان با ایران شود.

فرزاد رمضانی بونش در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به تحولات اخیر پاکستان اظهار کرد: قبل از روی کار آمدن عمران خان در پاکستان، پدیده ای در ساختار سیاسی دو حزبی در پاکستان وجود داشت، اما عمران خان توانست این سنت سیاسی را در داخل پاکستان و در عمل بشکند. حزب عمران خان (تحریک انصاف) با سوء استفاده از ضعف های سیاسی دو حزب اصلی مردم و مسلم لیگ و همچنین از گذشته ورزشی عمران خان ورزشی و یک حزب بزرگ توانست موقعیت خود را در داخل پاکستان تثبیت کند. بخشی از مجلس و دولت این کشور را در دست بگیرد.

وی گفت: در ماه‌های اخیر تحولات داخلی پاکستان به‌ویژه در دو مقوله اقتصادی و مبارزه با فساد، نگرش بازیگران داخلی اعم از احزاب بزرگ سیاسی و ارتش و دیگر بازیگران تأثیرگذار در صحنه بین المللی، سیستمی برای عمران خان و دولت و حزبش». موقعیت عمران خان در داخل پاکستان تا حدی متزلزل خواهد شد.

این پژوهشگر و تحلیلگر ارشد با اشاره به رد هرگونه نقش در تحولات اخیر پاکستان که منجر به انحلال مجلس ملی پاکستان و عدم رای اعتماد به عمران خان در مجلس شده است، گفت: وی این کار را نکرد. در تحولات نقش دارند، اما برخی از تحلیلگران پاکستانی به احتمال کودتا اشاره کرده اند و استدلال می کنند که فشار گسترده بر عمران خان بدون نظر نهایی ارتش ممکن نبود.

رمضانی بونش با اشاره به نقش دولت های خارجی مانند عربستان سعودی و آمریکا در تحولات اخیر پاکستان گفت: در حوزه سیاست خارجی، عمران خان در سال های اخیر به دنبال ایجاد توازن در روابط سیاست خارجی خود در منطقه بین ایران است. و عربستان سعودی و در گستره نظام بین‌الملل بین آمریکا و چین علاوه بر افزایش روابط با روسیه؛ این دیدگاه برخی از بازیگران منطقه‌ای و بین‌المللی را به انتقاد از سیاست خارجی پاکستان سوق داده است که از دیدگاه عمران خان این است که آنها با اعمال فشار بر سیاست خارجی پاکستان به دنبال مداخله در امور داخلی پاکستان هستند.

وی افزود که تشدید مناقشه پاکستان با آمریکا بر سر افغانستان برخی از بازیگران منطقه‌ای و بین‌المللی را نیز بر آن داشته تا به حمایت از مخالفان دولت عمران خان توجه کنند و عملاً از اپوزیسیون دولت حمایت کنند. عمران خان و حزب او این دیدگاه را برجسته کردند که برخی از بازیگران خارجی، یعنی ایالات متحده و شاید عربستان سعودی، به دنبال افزایش فشار بر دولت و حتی حمایت از سقوط دولت هستند. حتی در داخل پاکستان نیز شایعاتی وجود دارد که عمران خان از قدرت برکنار شده و مجبور به ترک کشور شده است.

این پژوهشگر ارشد و تحلیلگر مسائل منطقه ای با اشاره به فرصت 90 روزه عمران خان برای برگزاری انتخابات پارلمانی خاطرنشان کرد: دولت آینده پاکستان وجود دارد. با این حال، امروز به نظر می رسد که نوعی تقسیم حداقلی در داخل پاکستان وجود دارد. اگر عمران خان این شکاف را پر کند و متحدان سابق خود را تا حدودی جمع کند، می تواند در انتخابات آینده جایگاه خود را حفظ کند.

رمضانی بونش همچنین درباره احتمال کودتای نظامی ارتش پاکستان گفت: احتمال کودتای نظامی در پاکستان همیشه وجود داشته است. اگرچه ارتش پاکستان از هرگونه مداخله در امور سیاسی و تنش‌های سیاسی اخیر در این کشور فاصله گرفته است، اما به نظر می‌رسد که همواره نفوذ قدرت نظامی در پاکستان وجود دارد و بسیاری در داخل و خارج پاکستان معتقدند که هیچ تغییر عمده‌ای رخ نمی‌دهد و اکثر آنها در داخل این کشور اتفاق نمی‌افتند. ارتش پاکستان، پاکستان بدون رأی و اعتقاد مثبت ارتش. باید منتظر رویکرد ارتش باشیم، اگر در ماه های آینده شاهد تغییراتی بر خلاف نظر ارتش باشیم، مطمئنا ارتش ضربه ای خواهد زد، اما اگر تغییر بر خلاف رویکردهای کلان ارتش پاکستان نباشد، رویکرد ارتش صرفا سیاسی خواهد بود. فشار.

این پژوهشگر ارشد و تحلیلگر مسائل منطقه در پایان درباره تاثیر تحولات پاکستان بر روابط این کشور و ایران گفت: هرگونه تغییر حکومت در پاکستان نمی تواند منجر به تغییرات عمده، استراتژیک و گسترده در خارج از کشور شود. زیرا همه احزاب پاکستانی در چارچوب منافع و رویکردهای کلان سیاست خارجی، به نوعی نگاه تقریباً یکسانی به ایران دارند. این روابط ممکن است با توجه به احزاب مختلف منجر به تغییرات تاکتیکی شود، اما در رویکرد کلان به سیاست خارجی پاکستان همواره نگاه منسجم و یکسانی به ایران وجود داشته است. حتی در صورت کودتای نظامی، اگر حزب مردم به قدرت برسد، ممکن است تمایل بیشتری برای افزایش روابط با ایران در پاکستان وجود داشته باشد و از سوی دیگر، در صورت روی کار آمدن حزب نواز، ممکن است تمایل کمتری وجود داشته باشد. برای داشتن روابط با ایران این به معنای چالش بزرگ در روابط با ایران نیست، اما امنیت سیاسی ملی و منافع ژئوپلیتیکی پاکستان در قبال ایران ایجاب می کند که مقامات پاکستانی همواره درجاتی از روابط با ایران را حفظ کنند.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.