بالاخره قضیه «حفاظت» در مجلس

[ad_1]

هرچند پیش از این دبیر شورای عالی فضای مجازی اعلام کرده بود که ادامه طرح حفاظت به مصلحت نیست، اما در نهایت این طرح از سوی رئیس مجلس شورای اسلامی برای بررسی به شورا ارجاع شد.

به گزارش ایسنا، طرح حمایت ابتدا در مجلس شورای اسلامی به عنوان طرحی برای «حمایت از حقوق کاربران و خدمات اولیه فضای مجازی» مطرح شد و پس از آن چندین بار تغییر نام یافت و حتی یکی از جلسات مجلس به نام خدمات فضای مجازی «سامانه رگولاتوری» اما همچنان در میان کاربران و متخصصان اینترنت، او به آن طرح حفاظتی می گویند.

در این مدت بسیاری از کارشناسان فضای مجازی و فعالان فناوری اطلاعات برای این طرح اقدام کردند انتقاد کرده بودند; به عنوان مثال، سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران که طرح «حفاظت از حقوق کاربران و خدمات اولیه فضای مجازی» را نه برای حمایت از کاربران، بلکه برای مخدوش کردن فضا برای کاربران و کسب و کارها در فضای مجازی، ناشی از سوء تفاهم فنی دانست. و مختصات اقتصادی اکوسیستم دیجیتال است.

علاوه بر این، اگرچه قرار بود طرح حمایت در کمیسیون ویژه بررسی شود، اما مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در نامه ای به رئیس کمیسیون ویژه بررسی طرح حمایت از حقوق کاربران در فضای مجازی، با برشمردن بسیاری از معایب متن طراحی او خواستار زمان بیشتری برای رفع آن شد. در این نامه آمده بود که این طرح خلاف قانون اساسی است و پیامدهای مختلفی مانند مهاجرت به دنبال خواهد داشت.

در عین حال سید ابوالحسن فیروزآبادی، رئیس مرکز ملی فضای مجازی نیز گفت: طرح حمایت از حقوق کاربران فضای مجازی از بلوغ کافی برخوردار نیست. بر عهده مجلس شورای اسلامی، طرح حفاظت نیز می باشد تا به مجلس راه پیدا کند، چی شد تصویب طرح کلی حفاظت اما با مخالفت نمایندگان شکست تلقی شد.

پس از پایان تعطیلات رسمی آوریل 1401، اختلاف بر سر ادامه روند بررسی طرح حفاظت از میان نمایندگان در کمیسیون ویژه یا صحن مجلس شورای اسلامی تشکیل شد. البته در جلسه ۲۲ فروردین مقرر شد این طرح علیرغم مخالفت نمایندگان و اصرار بر بررسی آن در کمیسیون ویژه، عرصه عمومی را ببینید.

اما به نظر می رسد تصمیم نمایندگان این است که در نهایت روند بررسی طرح حفاظت در شورای عالی فضای مجازی ادامه یابد. در حالی که اعلام شد معاونان آنها با ادامه کمیسیون مشترک مخالفت کردندمهدی سالم مشاور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه گفت: با نامه رئیس مجلس شورای اسلامی، طرح موسوم به حفاظت برای بررسی به شورای عالی فضای مجازی ارسال شد.

حالا که توپ حراست از صحن مجلس خارج شده و به شورای عالی فضای مجازی رسیده است، باید دید این شورا از کجا از دبیر فیروزآبادی که ادامه این طرح را صلاح ندید، حراست می گیرد و آن را پس می دهد. به مجلس با تغییرات اساسی. ، یا روند قبلی بدون تغییرات قابل توجه دنبال شود.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.