ایجاد شور و نشاط در گندمکاران خراسان شمالی برای تولید بیشتر محصول در مزارع، افزایش قیمت خرید گندم

[ad_1]

ایسنا/ خراسان شمالی معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی از ایجاد شور و نشاط برای گندم کاران استان برای تولید بیشتر محصول در مزارع با افزایش قیمت خرید تضمینی گندم خبر داد.

دکتر در گفت وگو با ایسنا، جواد تشکری بیان کرد: طی سال گذشته 136 هزار تن گندم در این استان تولید شد که تنها 19 هزار تن آن به سیلوها و مراکز تجاری گندم تحویل شد.

وی گفت: افزایش قیمت خرید تضمینی گندم که به 11 هزار و 500 تومان رسید و 130 درصد رشد کرد باعث شد کشاورزان مدیریت های مختلفی از جمله مبارزه با آفات، کوددهی و مصرف مواد غذایی در مزارع خود داشته باشند. .

دکتر. تشکری با اشاره به اینکه متأسفانه سال زراعی جاری از نظر بارندگی سال خوبی برای کشاورزان این استان نبوده است، افزود: میزان بارندگی از مهرماه تا اوایل اسفند سال گذشته 60 میلی متر بوده که تاثیرگذار نبوده است.

وی ادامه داد: اما میزان بارندگی در اسفند سال گذشته 50 میلی متر بود که دو بارندگی موثر بود اما تا آن زمان 80 درصد گیاه از اراضی دیم بیرون نیامده است.

این مقام مسئول تصریح کرد: در حال حاضر مزارع دیم باید در مرحله پنجه زنی باشد اما خشکسالی ها باعث شده که در مرحله سه تا چهار برگی قرار گیرند در حالی که تا سه ماه آینده زمان برداشت فرا می رسد و این ما را به سمتی سوق می دهد. با کاهش شدید تولید مواجه شده است.

وی با بیان اینکه بر اساس پیش بینی های هواشناسی در فروردین امسال بارش های موثری در استان نخواهیم داشت، خاطرنشان کرد: باید منتظر بارندگی های اردیبهشت باشیم و در صورت بارش موثر در آن زمان، پیش بینی خوبی از تولید خواهیم داشت. .

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی با اشاره به مزارع گندم آبی گفت: با توجه به کاهش چشمگیر تولید گندم در مزارع دیم، باید برای جبران کاهش میزان گندم، مزارع گندم آبی را به خوبی مدیریت کنیم. تولید در این زمینه ها».

وی گفت: در پایان اسفند سال گذشته نیز با سرمازدگی مواجه بودیم. سرما به تراکم گندم آسیبی نمی رساند. انتظار ریتم مناسب تولید گندم آبی است.

تشکری توصیه کرد: از کشاورزان درخواست می شود با استفاده از روش های تغذیه ای به ویژه اسیدهای آمینه خسارت سرمازدگی به مزارع آبی خود را به حداقل برسانند.

وی گفت: از طرفی باید با علف های هرز و همچنین سن گندم به ویژه در مرحله مادری مبارزه کنیم تا عملکرد خوبی داشته باشیم.

این مقام مسئول تصریح کرد: پیش بینی می شود میزان تولید گندم در سال زراعی جاری در این استان مانند سال گذشته باشد و یا اگر سرمازدگی به خوشه های گندم آبی آسیبی وارد نکرده باشد میزان تولید گندم افزایش یابد. 10 درصد نسبت به سال گذشته.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.