ایجاد رویه ای برای “مدیریت ورود تصادفی حیوانات وحشی به مناطق مسکونی” ضروری است.

[ad_1]

یک کارشناس ارشد تنوع زیستی با بیان اینکه سال هاست عدم آموزش و فرهنگ سازی در برخورد با حیات وحش در کشورمان مغفول مانده است، گفت: بودیم.

به گزارش ایسنا در روزهای اخیر شاهد مرگ یک خرس گریزلی و یک پلنگ ایرانی در حین عملیات نجات بودیم. به گفته مهدی نبیان، کارشناس ارشد تنوع زیستی، سیستم اداری ناکارآمد، مدیریت ضعیف در استفاده از منابع مالی، عدم شفافیت و… در این رویداد نقش داشته است.

گرسنگی و کمبود طعمه یکی از دلایل اصلی بازگشت پلنگ به زیستگاه انسان است.

مهدی نبیان در گفت وگو با ایسنا وی درباره پلنگ مشاهده شده در قائمشهر مازندران گفت: به طور کلی حیوانات گوشتخواری مانند پلنگ به شهرها نزدیک نمی شوند مگر اینکه به دلیل کمبود طعمه نتوانند در زیستگاه زمستانی خود شکار کنند یا پلنگ به دنبال آن یا بیمار و مشکلات دندانی داشته باشند. ” غذا دادن به دام ها و سگ هایی که به شهرها و روستاهای اطراف زیستگاه نزدیک می شوند.

وی ادامه داد: متاسفانه امروزه در اطراف اکثر شهرها و شهرستان ها جمعیت زیادی از سگ های ولگرد وجود دارد که منبع تغذیه حیواناتی مانند پلنگ بوده و باعث نزدیک شدن پلنگ به شهر و روستا برای شکار می شود.

این کارشناس تنوع زیستی با اشاره به اینکه حضور پلنگ در شهر در اواسط بهار رخ داده است، گفت: در این فصل گوشتخواران اغلب به ارتفاعات جنگل ها و کوه ها می روند و در مناطق کم ارتفاع مانند دشت ها و مناطق شهری دیده نمی شوند. ” اگر این اتفاق در زمستان رخ می داد، می توانستیم دلیل حضور پلنگ را به دلیل تامین مواد غذایی بدانیم که به دلیل ترس و استرس به شهر منتقل شد.

وی افزود: اما این اتفاق در فصل بهار رخ داد، بنابراین باید بررسی شود که آیا این پلنگ از باغ وحش خصوصی و اسارت فرد یا گروهی از قاچاقچیان فرار کرده و قفس خود را رها کرده و وارد محیط شهری شده است یا خیر. پلنگ به دلیلی که باید مشخص شود از زیستگاه خود دور شده و وارد شهر شده است اما به احتمال زیاد این پلنگ قاچاق و در باغ وحش های خصوصی نگهداری می شود که نیاز به بررسی دارد.

حجم عظیمی از احساسات و بی احتیاطی باعث مرگ این پلنگ شد

نبی یان ادامه داد: در روند مدیریت این حادثه که متأسفانه منجر به تلف شدن یک پلنگ نر شد، شاهد نقص ها و البته نظارت های بی سابقه ای هستیم. عدم واکنش سریع مسئولان محیط زیست برای حضور به موقع، عدم آمادگی و سوء مدیریت در تامین تجهیزات لازم، عدم آگاهی و آموزش کافی و ضعف مهارت و آموزش کارکنان واحدهای محیط زیست از یک سو و ناتوانی در از نیروی انتظامی تا مدیریت صحنه تا انسداد شاهد حضور پلنگ در خیابان ها بودیم و جلوی ازدحام جمعیت را گرفتیم و امنیت مردم و ناآرامی و بی تدبیری عمومی در این حادثه را تضمین کردیم. سرنوشت ناگوار پلنگ قائمشهر نه اولین و نه آخرین در نوع خود خواهد بود چرا که همواره با احتمال ورود حیوانات وحشی به مناطق مسکونی حاشیه زیستگاه ها مواجه هستیم.

وی افزود: اگر بخواهیم از این حادثه درس بگیریم باید در نظر داشته باشیم که فقر آموزشی و فرهنگ برخورد با حیات وحش در کشور ما سال هاست که مورد غفلت قرار گرفته و اطلاع رسانی کافی در این زمینه صورت نمی گیرد. عدم استفاده سازمان حفاظت محیط زیست از فضای مجازی، آموزش و صدا و سیما برای اطلاع رسانی و ترویج فرهنگ و دانش مقابله با حیات وحش دلیل اصلی عدم مدیریت چنین رویدادهایی است.

این کارشناس ارشد تنوع زیستی تاکید کرد: با وجود احتمال زیاد تکرار چنین حوادثی در کشور، تصمیمی برای تدوین رویه ای برای مدیریت ورود تصادفی حیوانات وحشی به مناطق مسکونی توسط سازمان حفاظت محیط زیست وجود ندارد. امکانات بقا، تعویض اجساد، اسلحه های بیهوشی و تجهیزات مهاری علیرغم هزینه معمولی ارائه نمی شود. شکل مدیریت و فرماندهی قرارگاه پیش بینی نشده و برنامه ارتباطی مشخصی بین پلیس و آتش نشانی وجود ندارد.

وی افزود: اگر پلیس نتواند در شرایط مشابه جمعیت را مدیریت کند، عملاً نمی توان هرگونه عملیات امدادی را حتی با بهترین تجهیزات انجام داد و برای جلوگیری از تلفات انسانی احتمالی، حیوان را با سلاح و مهمات خارج کرد. که اثر ماده بی حس کننده مورد استفاده پرتابه طولانی است، بنابراین در صورت تجمع، خطر حمله حیوان در محل به تماشاگران چند برابر می شود.

تهیه تجهیزات لازم و آموزش تیم واکنش سریع در دستور کار

این کارشناس تنوع زیستی ادامه داد: برای جلوگیری از تکرار چنین حوادث تلخ، دستورالعملی برای مدیریت ورود حیوانات وحشی به مناطق مسکونی، تعیین و آموزش تیم‌های واکنش سریع، تهیه تجهیزات لازم از سلاح‌ها و تورهای زنده تا جعبه‌های حمل و نقل استاندارد در در سطح شهرداری، تشکیل کارگروه مشترک مدیریت صحنه به دعوت فرماندار، نیروی انتظامی و آتش نشانی، واگذاری فرماندهی میدانی به مدیر محیط زیست شهرستان و انجام مانورهای منظم در جلسات دوره ای ضروری است. ارزیابی آمادگی تیم عملیاتی

نبیان در پایان تصریح کرد: جذب نیروهای بی غرض، سیستم اداری ناکارآمد، مدیریت ضعیف در استفاده از منابع مالی، عدم شفافیت، بی احتیاطی و بی انضباطی در اجرای وظایف محوله و برون سپاری وظایف ذاتی سازمان حفاظت محیط زیست بخش خصوصی برای کاهش توانایی سازمان سال‌هاست که امید به اصلاح این روند بر باد رفته است و متاسفانه در این موارد شاهد توجیهات غیرقابل قبول کارکنان این سازمان برای ناتوانی در مدیریت چنین رویدادهایی هستیم.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.