اوپراتور های پلیت در انواع مختلف و کاربرد آنها

اواپراتور در مدل های مختلفی موجود است
اواپراتور پلیت , اواپراتور پلیتی

به بیان ساده ، مبدل حرارتی وسیله ای است که گرما را از یک محیط اواپراتور صفحه ای به محیط دیگر منتقل می کند ، یک کولر روغن هیدرولیک یا مثال با استفاده از آب سرد یا هوا گرما را از روغن داغ حذف می کند.

با توجه به پیشرفت روز افزون صنایع در کشور، انواع دستگاه های صنعتی طراحی شده اند که نقش تاثیرگذاری در ارتقای صنعت دارند، مبدل حرارتی یا پلیت کولر شیر یک تجهیز صنعتی است که عملیات حرارت دهی را با سرعت عمل بالایی اجرا می کند.

بنابراین چیلرهای سانتریفیوژ در ظرفیت بالا دارای راندمان مناسب هستند و در بارهای جزیی علاوه بر کاهش راندمان دستگاه با ارتعاش و سرو صدای زیاد کار می­کند. Th᠎is post was c​reated with GSA Conte​nt Generator Dem oversi᠎on!

در زمان خراب شدن اواپراتور شاهد کاهش عملکرد خنک کنندگی چیلر و بهره دهی این تجهیزات خواهیم بود. 2.اواپراتور صفحه ای ( پلیتی ) : از دیگر نوع اواپراتورها می توان به این نوع اشاره کرد که همانند پوسته و لوله میباشد که از چندین صفحه در کنار یکدیگر تشکیل شده است.  This was created  wi th GSA​ C᠎ontent G᠎en er​ator Dem​ov᠎er sion​.

همچنین در اواپراتورها برای بهبود انتقال حرارت داخل لوله های مسی ستاره آلومینیومی قرار می دهند زیرا با این کار سطوح انتقال حرارت در بخشی که مبرد جریان دارد افزایش یافته و راندمان سیستم بالا می رود.

یکی دیگر از تجهیزات مورد استفاده در ساخت چیلر تراکمی اواپراتورها هستند. در مبدل های پوسته و لوله صفحاتی به نام بافل با فاصله های معین قرار می گیرد تا جریان آب گذرنده از داخل اواپراتور آشفته گردد و انتقال حرارت افزایش پیدا کند.

این کاهش دمای به وجود آمده به وسیله هوا یا آب از سیستم اواپراتور به بیرون انتقال پیدا می کند.

در این حالت دمای سیال اطراف لوله ها کاهش می یابد. آب سرد برای سرمایش و رطوبتزدایی از هوا در تجهیزات با سایز متوسط تا بزرگ تجاری، صنعتی و سازمانی به کار میرود.

در اواپراتور مبرد با جذب حرارت از آب خنک شده و این سیکل تکرار می­گردد. سیال مبرد مورد استفاده در سیکل چیلر جذبی، آب در فشار خلاء است.

این نوع اواپراتور در تیوبی لبریز از آب قرار میگیرد که گاز مبرد سرد داخل لوله های مسی در حرکت است.با ایجاد اثر پوسته لوله دمای آب شل تیوب کاهش می یابد و به مدار تبریدی چیلر باز میگردد.در این مدل سیالی که خنک میشود آب است و در انواع چیلرهای ترکمی کاربرد دارد.

اواپراتور در صنعت تهویه مطبوع برای سرمایش آب یا هوا بکار می رود.اواپراتورهایی که برای سرمایش هوا بکار می روند معمولا از نوع مبدل های پلیت فین یا اصطلاحا کویل رادیاتوری می باشند.

یعنی بخاطر وجود فین پلیتهای زیاد شاید مجبور باشیم کل اواپراتور را تعویض نماییم. مکانیزم تراکم گاز مبرد در انواع کمپرسورها متفاوت است و هر کدام کاربرد خاص خود را دارند.

در اواپراتور های صفحه ای با جریان طبیعی هوا این برفک و یخ زدگی مشکلی ایجاد نمی کند و اواپراتور میتواند تا چندین هفته با وجود برفک فعالیت کند اما در اواپراتور کویل فین دار، برفک تولید شده باعث گرفتگی فاصله مابین فین ها می شود و مثل مانعی در برابر جریان هوای فن قرار می گیرد و توان خروجی اواپراتور را کم می کند.

کاربرد های مختلفی در چیلر ها صنایع شیمیایی و غذایی دارد. ماده مبرد با جذب حرارت از آب در اواپراتور منجر به خنک شدن آن می­شود.

جهت ادامه سیکل، مبرد که با جذب حرارت از آب افزایش دما پیدا کرده است وارد کمپرسور شده و فشار و دمای آن افزایش می­یابد.

در این نوع محصول از جذب کننده و ژنراتور به جای کمپرسور استفاده می شود. با توجه به اینکه چیلر جذبی نیاز به برج خنک کن دارد و اساس کار برج خنک کن تبخیر آب است در چیلرهای جذبی مصرف آب بالا است که با توجه به کمبود منابع آب در کشور توصیه نمی­­شود.

درصد زیادی از مصرف انرژی در کشور مربوط به مصرف انرژی در ساختمان­ها می­شود. اما اواپراتور نوع پلیت نیاز بیشتری نیز دارد، زیرا سرعت جریان آب در آن از همه بهتر است.

برای آنکه با نقش اواپراتور بیشتر آشنا شویم بهتر است مروری داشته باشیم بر سیکل تبرید تراکمی. این صفحات با یکدیگر از طریق دیوار صفحات تبادل حرارت دارند که به صورت الگوی زیر نشان داده میشود .

این صفحات آب بند میشود که به صورت زوج و فرد در صفحات سیال سرد و سیال گرم جاری میشود.

کمپرسورهای چیلرهای تراکمی در مدل­ های مختلف روتاری، رفت و برگشتی، اسکرال، اسکرو، سانتریفیوژ، توربوکور موجود هستند. از اواپراتورهای صفحه ای، اواپراتور پلیتی 6 تن مدل S12D-60 برند ONDA موجود دارین؟

سیال داخل پوسته حرارت موجود در سیال کویل گرفته و کم کم از حالت مایع به گازی تغییر فاز می دهد.

در کندانسورهای آبی در داخل لوله مسی، آب برج خنک کننده جریان دارد و مبرد که در اطراف این لوله ها وجود دارد سرد می شود.

تبخیر کننده سیال مایعی که وارد کویل میشود. چیلر در لغت به معنی آب سرد کن میباشد که با چیلر دمای یک سیال خنک شونده که عمدتا آب است را به مقدار مورد نظر پایین می آورد.

گرایش زیادی برای استفاده از این دو ماده با یکدیگر در سیکل تبرید جذبی وجود دارد. چیلرها بر اساس نوع انرژی مصرفی به دو دسته چیلرهای جذبی و چیلرهای تراکمی تقسیم می­شوند.

کمپرسور اسکرال از دو حلزون که در داخل یکدیگر قرار دارند تشکیل شده است یکی از حلزون ها ثابت بوده و دیگری متحرک است.

چیلر جذبی جهت نصب نیاز به فضای زیادی در موتورخانه ساختمان دارد در صورتیکه چیلر تراکمی در فضای آزاد (بام، حیاط) نصب می­شود بنابراین در صورت نصب چیلر جذبی بخشی از فضای مفید ساختمان باید جهت نصب در نظر گرفته شود.

شرکت­های تامین کننده باید گواهینامه و استانداردهای لازم جهت تامین قطعات دستگاه را داشته باشند. چیلرهای تراکمی هواخنک، به چیلرهای اطلاق می شوند که کندانسور آن با هوای محیط خنک و تقطیر می شوند و چیلر های آب خنک که دارای کندانسور شل اند تیوپ باید به همراه برج خنک کننده قابلیت استفاده را دارند در حالیکه چیلرهای هوا خنک دارای کندانسور هوایی به همراه کویل فین خورده به همراه فن می باشد.

معمولا در یخچال ها و فریزر های قدیمی تر مشاهده می شوند. اواپراتور چیلر : اواپراتور چیلر بایستی از نوع آبی باشد در غیر این صورت نام دستگاه دیگر چیلر نیست اواپراتور ها از نظر ظاهری به نوع پوسته لوله و اواپراتور چیلری صفحه ای معروف هستند.

از آنجا که ضریب انتقال حرارت در سمت گاز بسیار کوچکتر از مایع است، سطوح انتقال حرارت پره دار در سمت گاز برای افزایش سطح انتقال گرما استفاده میشوند.

3.اواپراتور های فن دار ( خشک ): سیال مایع مبرد از درون لوله های پر پیچ و خم عبور میکند و از اطراف لوله ها هوای گرمی که از طریق فن به داخل دمیده میشود عبور میکند.

یک اواپراتور معمولا دارای اجزای دیگری است که در ادامه به آن ها اشاره می شود. در چیلرهای تراکمی صنعتی یکی از مهمترین ارکان آن کنترل فشار کندانسور می باشد.

دارای کیفیت بالا با بهترین قطعات دارای ۲فن کندانسور۱۲ اینچ ۲فن اواپراتور ۱۲اینچ کلیه قطعات دانفوس شیلنگ ها گودیر امریکایی ترمومتر دمای دیجیتالی سفارش مخصوص.جهت نمایش دما و کنترل دما.

در بارهای جزیی چیلرهای تراکمی راندمان بالا و مصرف انرژی کمتری دارند در صورتیکه چیلرهای جذبی در بارهای جزیی قابلیت کنترل بار را ندارند.

در ادامه مبرد که در فاز گاز است، وارد کندانسور شده و با از دست دادن گرما دمای آن کاهش می­یابد و سپس وارد شیر انبساط می­گردد.

در ژنراتور با دادن حرارت به محلول رقیق لیتیوم بروماید، آب محلول در آن بخار شده و لیتیوم بروماید غلیظ شده به ابزوربر باز می­گردد.

Con​te᠎nt w​as cre ated wi th t he help of GSA Cont᠎en᠎t Generato r DEMO᠎!

سپس بخار آب وارد کندانسور شده و با از دست دادن حرارت تقطیر شده و به اواپراتور بر می­گردد و سیکل تکرار می­شود.

اگر مایع زیادی به اواپراتور وارد شود ، کاملا تبدیل به بخار نمی شود. سیال مبرد با گرفتن حرارت هوا تغییر فاز داده و به گاز تبدیل میشود می شود.

وظیفه اصلی این تجهیز درون چیلر خنک کاری و انتقال حرارت بین مبرد و سیال می باشد. به عنوان خنک کننده آب چیلر تراکمی توسط مبدل.

در داخل این لوله ها سیال داغ و در اطراف آن سیال خنک کننده قرار دارد. جهت نگهداری مواد غذایی تازه مثل: مرغ تازه کشتارگاهی و بسته بندی تازه گوشت تازه بسته بندی وتازه کشتار شده لاشه سبزیجات تازه سالاد فصل سالاد الویه سوسیس کالباس حمل گُل قارچ شکلات حمل میوه تازه حمل انگور تازه لبنیات ماهی تازه با پودر یخ تخم مرغ دارو ۲- دستگاه های زیر صفر درجه تا منفی۱۸- درجه جهت نگهداری مواد غذایی منجمد مثل: گوشت منجمد بسته بندی مرغ منجمد بسته بندی همبرگر پنیرپیتزا سیب زمینی منجمد خلال شده سبزیجات منجمد ماهی منجمد ۳-دستگاه های خنک کننده پلیتی برقی زیر صفری تامنفی۳۲-درجه جهت حمل بستنی داخل شهری (لازم به توضیح که فقط دستگاه های نو که با محاسبه برودتی و تامین قطعات توسط ما طراحی گردیده .

گزینه مناسبی برای آپارتمان هایی که در تامین برق سه فاز مشکل دارند، می باشد. اما هزینه اولیه تامین آن بسیار بالاتر می باشد.

چیلر تراکمی مصرف برق بالاتر و چیلر جذبی مصرف انرژی حرارتی (گاز) بیشتری دارد. وظیفه کمپرسور افزایش فشار و دمای گاز مبرد در سیکل تبرید چیلر تراکمی است.

در سیکل تبرید از یک ماده مبرد جهت ایجاد برودت استفاده می­شود. در کندانسور هوا خنک از گردش هوا جهت خنک سازی گاز مبرد استفاده می­شود.

نوع سیالات : در مقدار تبخیر سیال و انتخاب متریال کوئل تاثیر مستقیم میگذارد. این نوع اواپراتور ها ، از یک رادیاتور ( کویل) به همراه فن تشکیل شده اند.

از انواع نامهای کمپرسور ها می توان بیتزر – کوبلند دی وی ام – فرسکوله – دورین – ترین – یورک – ساب رو -هی تاچی – دانفوس – سامسونگ – LG- مای کام – …

از طرف دیگر، اواپراتور نوع کویلی به دلیل ساختار ناهموار و قابلیت نگهداری زیاد، به تمیز بودن آب نیازی ندارد.

در صورتی که مقدار مایع مبرد سیستم کم باشد در شیشه حباب های مایع به شکل کف مشاهده می گردد، ولی در هر حال تعیین نمی کند چقدر مایع مبرد در مدار سیستم تبرید چیلر وجود دارد.

در دسترس بوده و این انرژی قابل بازیافت باشد استفاده از چیلر جذبی توجیه پذیر است. که این امر باعث جلوگیری از نشت گاز به دفعات متععد میگردد.

گاز مبرد به داخل حلزون ثابت کشیده می­شود با حرکت حلزون متحرک گاز مبرد فشرده شده و دما و فشار آن افزایش می­یابد و سپس از مرکز حلزون ثابت خارج می شود.

با حرکت دورانی پیستون خلا ایجاد شده و منجر به مکش گاز از شیر ورودی می­شود در ادامه با حرکت دورانی پیستون دوار گاز پشت شیر تخلیه فشرده شده و با باز شدن شیر تخلیه با فشار و دمای بالا از کمپرسور خارج می­گردد.

در چیلرهای تراکمی از انرژی الکتریکی جهت ایجاد برودت و در چیلرهای جذبی از انرژی حرارتی جهت ایجاد برودت استفاده می­شود.

پس می توان گفت سرد ترین نقطه در یک سیستم بروتی اواپراتور است. چیلر دستگاهی است که با گرفتن گرما از مایع (آب) در یک سیکل تبرید تراکمی یا جذبی، آب سرد تولید می­کند.

همان طور که از نام آن مشخص است ، از تعدادی لوله (کویل) در یک پوسته استوانه ای تشکیل شده.

به طور کلی، اواپراتور صفحهای و اواپراتور پوسته و لوله به کیفیت بالای آب نیاز دارند زیرا قابلیت نگهداری پایینتری دارند.

Th​is ​da ta h as  be​en do ne with G SA C᠎ontent Gener at᠎or᠎ D emoversion.

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.