اواپراتور چیلر چیست ؟ 2022

اواپراتور چیلر چیست ؟
اواپراتور صفحه ای, اواپراتور صفحه ای یخچال, اواپراتور صفحه ای دانفوس, اواپراتور صفحه ای چیست, اواپراتور صفحه ای دو مداره, اواپراتور صفحه ای کوچک, قیمت اواپراتور صفحه ای یخچال, قیمت اواپراتور صفحه ای, انواع اواپراتور صفحه ای, اواپراتور صفحه ای ایرانی, اواپراتور صفحه ای چیلر, خرید اواپراتور صفحه ای, فن اواپراتور

این بدان معنا است که مبرد می تواند از دهانه F1 وارد شده و گاز مبرد از دهانه F3 خارج شود.

در اواپراتورهایی که دارای صفحات نگهدارنده لوله ثابت می باشند ، این صفحات طوری به پوسته جوش می شوند که نمی توان کلاف لوله های آنها را خارج نمود .

سردخانه را مکانی گویند دارای سیستم، که توانایی پایین آوردن دمای محفظه ای را نسبت به دمای محیط بیرون دارد (سرد کردن) با این هدف که کیفیت کالایی را در آن حفظ کنند.

معمولا سردخانه ها به سه دسته تقسیم بندی می شوند که عبارت اند از سردخانه های کانکسی ، سردخانه های اتاقکی و سردخانه های سوله ای.

کسی که قصد ساخت و راه اندازی سردخانه های سوله ای را داشته باشد، کسب درآمد از اجاره مکان های سردخانه مدنظر اوست.

نام دیگر این نوع، سردخانه انجماد می باشد. این صنعت همانند دیگر صنایع، چه در دنیا و چه در ایران ، تاریخچه ای طولانی دارد و چیزی نیست که یک باره توسط یک نفر اختراع شده باشد.

همانطور که از اسمش پیداست این کندانسور از دو لوله هم مرکز تشکیل شده است و مبرد و آب در دو جهت مخالف درون لوله ها جریان پیدا می کنند.

به عنوان تبخیر کننده سیال درون لوله ها جذب حرارت سیال از اطراف کویل که باعث کاهش دمای سیال می شود و عملیات سرما سازی اتفاق می افتد.

آبی که از برج خنک کننده می آید ، باعث سرد شدن لیتیوم بروماید می شود. دو نوع کندانسور داریم، یکی کندانسور هوایی و دیگری کندانسور آبی.

در ادامه بطور کامل انواع اواپراتورهای آبی و هوایی را بر اساس نوع ساختار و عملکرد مورد بررسی قرار میدهیم.

اواپراتورهای صفحهای از ضریب و سطح تبادل حرارتی بسیار بالایی بهره مند می باشند. این مورد، همیشه برای سرد کردن مایعات در جائیکه مایع با سطح کویل اواپراتور درتماس است، صادق است.

بنابراین، سرعت انتقال حرارت بالایی نسبت به اواپراتور انبساط خشک با همان اندازه دارد. از آنجایی که این قطعه کولر از آب برای خنک کردن هوا استفاده میکند رطوبت نیز به هوا اضافه میشود که برای شرایط آب و هوای خشک عالیترین گزینه خواهد بود.

اواپراتورهای چیلرهای تراکمی ممکن است از نوع خشک یا مرطوب باشد که گاهی اواپراتور انبساط مستقیم و سیلابی هم نامیده می شوند.

اواپراتورهای لوله ای و صفحه ای گاهی اوقات تحت عنوان اواپراتورهای ساده طبقه بندی میشوند زیرا تمام سطحشان تاحدودی با مبرد تبخیر شونده در تماس میباشد.

صنعت سردخانه و یا به طور کل سیستم برودتی یکی از پرکاربردترین و پرمصرف ترین صنایع در تمام دنیاست. در سردخانه که نوعی سیستم برودتی ست، این 4 قطعه نقش مهمی را بر عهده دارند.

سردخانه ها علاوه بر دیواره های ضخیم ساندویچ پانل ، باید دارای تجهیزات تبریدی مناسبی باشند تا سرمای لازم رو تولید کنند که از جمله این تجهیزات می توان به کمپرسور، اواپراتور ، کندانسور، فن های خنک کننده ، گازهای سرما ساز، تابلو برق و …

قبل از گشت و گذار در این سایت ها برای خرید سردخانه ، بهتر است که با انواع سردخانه ها آشنا باشید تا دید کاملتری داشته باشید.

انطباق با شرایط استاندارد و تایید نهایی ناظر فنی بویژه بخش جوشکاری. 4) اواپراتور MVR یک اواپراتور سنتی چند جلوه ای است که بر اساس اواپراتور تک اثر از طریق استفاده مجدد از شستشوی جریان مخالف بخار ثانویه و فشرده سازی مجدد است.تمام موادی که برای اواپراتور تک اثر و چند جلوه قابل استفاده هستند، برای استفاده در اواپراتور MVR مناسب هستند، از نظر فنی قابلیت تعویض دارند.دارای ویژگی های کامل حفاظت از محیط زیست و صرفه جویی در انرژی است.به دلیل اثر صرفه جویی قابل توجه در انرژی، فناوری اواپراتور MVR در آغاز دهه 70 توسعه سریعی را در کشورهای خارجی آغاز کرد، اکنون به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد که در تصفیه فاضلاب صنعتی و لبنیات، شکر، نشاسته، آلومینا، کاغذسازی، کاپرولاکتام، آب دریا استفاده می شود.

در چیلر جذبی آب با جذب گرما و بخار آب جذب مواد جاذب می شود. اما، در انواع چیلر با اواپراتور پوسته و لوله مستغرق تمایل به دارا بودن کمپرسوری با بازده زیاد نظیر کمپرسور سانتریفیوژ می باشد.

بر اساس میزان آسیب دیدگی، ممکن است نیاز به تعویض یا تعمیر اواپراتور باشد که تشخیص این مساله بر عهده تکنسین تعمیر یخچال خواهد بود.

گاهاً خود پره ها را مقداری گرم میکنند تا کمی منبسط شده و مکان لغزیدن آنها بر روی لوله وجود داشته باشد.

در سیکل سردخانه 4 خط اصلی وجود دارد که عبارتند از: خط روغن، خط تخلیه، خط مایع و خط مکش که به اختصار محدوده آنها را مشخص میکنیم.

در صفحه سردخانه بالای صفر و زیر صفر می توانید انواع آنها را ببینید. ، در کشتارگاه های گوشت و مرغ و ماهی و شتر و در کارخانه های بستنی سازی استفاده می شود.

قبل از خرید سردخانه دست دوم باید با این دو اصالح آشنایی داشته باشید ، معمولا از سردخانه ای زیر صفر برای نگهداری گوشت و مواد پروتئینی و لبنی استفاده می شود چون این مواد در دمای بالای صفر به سرعت فاسد می شوند.

موتورهای خارجی و ایرانی زیادی برای سرمایش سردخانه به کار می روند، بهتر است قبل از قطعی کردن خرید خود، درباره انواع موتورهای تبریدی سردخانه تحقیق کنید و لیستی از بهترین های آنها را به دست آورید.

به دلیل ساختار سرمایش تبخیری در برج خنک کننده، مقدار آب در حال گردش زیادی تبخیر می گردد. به علت پایین بود نقطه جوش مبردها و کاهش فشار مبرد در اواپراتور، مایع مبرد شروع به جوشیدن میکند و تبخیر می شود.

سپس مبرد خروجی از اواپراتور که حالت دوفازی دارد، وارد آکومولاتور یا مایع شکن می شود تا تمام مبرد مایع تبخیر شود تا از ورود مایع به داخل کمپرسور جلوگیری نماید.

Data has ​been gen erated wi᠎th the he lp  of GSA Co ntent Ge ne᠎rator ​DE MO!

سپس فن های اواپراتور هوای سرد به داخل اتاقک فوت می کنند. محل خط مایع بین کندانسور و شیر انبساط قرار دارد و محدوده خط مکش بین اواپراتور تا کمپرسور می باشد.

هر سیستم برودتی دارای 4 عضو اصلی کمپرسور، کندانسور، اواپراتور و شیر انبساط می باشد. اواپراتور سردخانه ، تونل انجماد و …

در واقع کسانی که دارای یک اتاق یا سالن از پیش ساخته و آماده هستند، با نصب تجهیزات تبریدی و ساندویچ پانل ها، اقدام به ساخت این گونه سردخانه ها می کنند.

به دلیل آلودگی موجود در هوا، برج خنک کننده با سرعت بیشتری دچار استهلاک شده و مراقبت بیشتری نیاز دارد.

دیواره ها و ساندویچ پانل هایی که در ساخت سردخانه به کار می روند به مرور زمان دچار عیب و سوراخ می شوند بنابراین لازم است هنگام خرید به این مورد نیز توجه کنید و حتما قبل از خرید ، سردخانه را از نزدیک ببینید و کلیه تجهیزات و بدنه آن را مورد بررسی قرار دهید و از عدم وجود عیب و ایراد اطمینان حاصل کنید.

به دلیل تعداد قطعات پایین و در گیر بودن قطعات کمتر با هم، هزینه نگهداری کمتر و امکان اطمینان بیشتر به دستگاه وجود دارد.

در سردخانه های زیر صفر همانطور که از نامش پیداست، محدوده دمایی زیر صفر را شامل می شود.در این نوع، هدف اصلی انجماد کردن محصولاتی است که در داخل آن وجود دارد تا در زمان طولانی کیفیت خود را از دست ندهند.

با توجه به اینکه ممکن است این تجهیزات فاقد گارانتی باشند، بنابراین در صورت خرابی در آینده هزینه های زیادی را روی دست شما خواهد گذاشت.

در مقاله هزینه ساخت سردخانه متحرک می توانید اطلاعات بیشتری به دست آورید. اساس کار هر نوع سردخانه ای از سیکل تبرید پیروی می کند.

مینی چیلرها عمدتا به صورت چیلرهای تراکمی هوا خنک تولید می گردد و عرضه می گردد. البته نباید آنها را به صورت همزمان داخل سردخانه قرار دهید، یا باید محصولات بالای صفر و یا زیر صفر را قرار دهید.

معمولا سردخانه های اتاقکی کمتر به فروش می روند و اگر کسی قصد فروش نیز داشته باشد، صرفا تجهیزات و دیواره های ساندویچ پانل را به فروش می رساند.

در برخی موارد فروشنده ها قصد فروش تجهیزات تبریدی سردخانه خود را دارند و آن را با نام “فروش سردخانه” درج می کنند که در این موارد فقط تجهیزات به فروش می روند و حتما باید هزینه جداگانه ای را بابت ساخت سردخانه و یا نصب ساندویچ پانل ها بپردازید.

هنگام خرید این محصول حتما توجه داشته باشید که اواپراتور صفحه ای HPE-200، با ظرفیت تن تبرید 20 تن سرمایشی، برای استفاده در انواع سیکل های سرمایی مناسب است.

این محصول همچنین دارای سیستم خنک کننده ی دوگانه Twin Cooling Plus است به عبارتی دارای 2 اواپراتور و 1 کمپرسور می باشد که مواد غذایی را تازه و سالم نگه میدارند و مانع از ایجاد بوی بد داخل یخچال میشوند.

جدا کننده روغن یا اویل سپراتور (Oil Separator) : وسیله ای جهت جداسازی روغن از گاز که در خروجی کمپرسور قرار دارد.

Thermex بسته های خنک کننده ترکیبی (یا کولرهای ترکیبی) را طراحی و تهیه می کند که کولر آبی کت موتور ، کولر روغن و کولر هوای شارژ را در یک واحد واحد کاهش می دهد و باعث کاهش فضای مورد نیاز و بهبود کارایی می شود.

موتور سرماساز سردخانه های زیر صفر قویتر و گرانتر هستند و مصرف برق بیشتری نیز دارند، اگر دارای رستوران ، تهیه غذا ، هتل، کافی شاپ و یا فروشگاه عرضه گوشت و مرغ هستید، این سردخانه ها برای شما مناسب خواهد بود.

معمولا از سردخانه های زیر صفر یا انجماد برای نگهداری محصولات غذایی و کشاورزی یخ زده مانند گوشت، مرغ، ماهی، سبزیجات یخ زده، کره، انواع برگرها، ناگت ها و…

یخ زده استفاده می شود و دمای آن حدود منفی 18 درجه سانتی گراد می باشد. مبرد گازی خروجی از کمپرسور که روغن از آن جدا شده بود، وارد کندانسور می شود تا در کندانسور حرارت آن جذب شده و به مبرد مایع تبدیل شود.

مبرد گازی پرفشار و پرحرارت دارای مقدار زیادی روغن می باشد که پس از خروج از کمپرسور، توسط سپراتور روغن یا ایل سپراتور، از مبرد جداسازی میشود.

این سردخانه ها به صورت آماده و از پیش ساخته هستند و حتی برخی از آنها دارای چرخ نیز هستند و به عنوان سردخانه متحرک نیز نامگذاری شده اند.

اما موتور سرماساز سردخانه های بالای صفر مصرف برق کمتری دارد و اگر دارای فروشگاه میوه و سبزیجات هستید و یا صاحب زمین و باغ هستید، می توانید از سردخانه های بالای صفر جهت نگهداری محصولات خودتان استفاده کنید.

این سردخانه ها که به صورت سالن های بزرگ هستند، معمولا برای استفاده عموم ساخته می شوند و ظرفیت نگهداری چندین هزار تن مواد غذایی، میوه و سبزیجات را دارد.

در مقاله سردخانه دو مداره به صورت کامل به این موضوع پرداخته شده و توضیحات کامل ارائه شده است. این سیکل سردخانه تا زمانی که دمای محیط سردخانه به میزان دلخواه برسد، همچنان ادامه دارد.

این نوع از اواپراتور صفحه ای به دلیل شکل پذیری به فرم دلخواه ساخت اقتصادی و سهولت تمیز شدن بطور وسیعی در یخچالها و فریزرهای خانگی مورد استفاده قرار میگیرد.

در شکل زیر اواپراتور کویلی پره دار نشان داده شده است. اما سوالی که ممکن است الان در ذهن شما شکل بگیرد این است که چگونه میتوان یخ و برفکهای اواپراتور را از بین برد؟

بطور مثال فاصله بین فین های بالا صفری ۵/ سانتی متر و زیر صفری ۸/ می باشد . محل خط تخلیه یا خط دهش به محدوده بین کمپرسور و کندانسور است.

پس از اینکه مبرد مایع در رسیور به حد معینی انباشته و پر شد، فلوتر نصب شده روی کندانسور باز می شود و مبرد مایع از کندانسور به شیرانبساط می رسد.

پس از این مرحله مبرد مایع در رسیور انباشته می شود تا به حد معینی برسد. با ورود مبرد به داخل حلقه ها با کاهش حجم باعث افزایش فشار سیال میگردد.

بنابراين يك طراحي خوب به نوعي از لوله كشي اواپراتور نياز دارد كه افت فشار آن برابر حداقل مقدار لازم براي ايجاد سرعت كافي جهت فراهم نمودن شدت انتقال حرارت زياد و برگشت خوب روغن به كمپرسور باشد.

پس از جداسازی روغن و مبرد، روغن دوباره به کمپرسور باز میگردد تا مجددا در کمپرسور مورد استفاده قرار گیرد.

نسبت به مورد های مشابه خود این کمپرسور ها وزنی سبک تر دارند و راندمان مناسبی را دارا می باشند.

در ادامه این سه مورد بررسی خواهند شد. این امر استفاده از آنها را در دستگاه های با جریان اجباری هوا، مناسب می سازد.

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.