اندیشکده کانادایی: داعش در حال گسترش به آسیای مرکزی و چین است

[ad_1]

یک اندیشکده کانادایی نسبت به “تهدید بزرگ” در انتقال تمرکز گروه های تروریستی در عراق و سوریه به کشورهای آسیای مرکزی و سوء استفاده از آنها به عنوان تامین کنندگان مواد خام و همچنین موقعیت استراتژیک آنها هشدار داده است.

نویسنده اندیشکده کانادایی «مجمع حقوق و امنیت بین‌المللی» در مقاله‌ای با عنوان «خطر تروریسم در آسیای مرکزی: یک مشکل واحد با رویکردهای مختلف» می‌گوید که اطلاعات جدید نشان می‌دهد که بیشتر نیروهای جدید داعش را تشکیل می‌دهند. از مردم کشورهای آسیای مرکزی

به گفته نویسنده مقاله، الساندرو لوندینی، احتمال تقویت این گروه‌های افراطی محسوس است و اگرچه «آمار دقیقی وجود ندارد، اما تخمین زده می‌شود که هزاران جوان از کشورهای آسیای مرکزی به داعش یا دیگر گروه‌های افراطی بنیادگرا پیوسته‌اند. . . در سوریه و عراق.” “.”

این مطالعه همچنین به نگرانی‌ها در مورد «گسترش خلافت به منطقه اوراسیا» می‌پردازد و بیان می‌کند که «این کار را می‌توان با ادغام شبه‌نظامیان بومی از این مناطق در ایدئولوژی و استراتژی‌های داعش انجام داد».

این ادعایی «بی اساس» نیست و مثال های متعددی برای اثبات آن وجود دارد. در ماه اوت سال گذشته، گروه افراطی حزب التحریر پیام وفاداری را به حامیان احتمالی خود ارسال کرد. این یک خطر جدی برای این منطقه است. حضور طالبان در افغانستان یکی دیگر از نگرانی های نویسنده این مقاله است که آن را “نماد عنصر بالقوه بی ثباتی برای کشورهای همسایه مانند ترکمنستان” می داند.

لوندینی در این مقاله بیان می‌کند که «روسیه که منافع مستقیمی در جلوگیری از گسترش گروه‌های افراطی دارد، به محل جذب جنبش‌های جهادی افراطی نیز تبدیل شده است». نگارنده عوارض آن را در تمام کشورهای آسیای مرکزی از جمله ترکمنستان، تاجیکستان و ازبکستان مشاهده می کند.

این اندیشکده با استناد به این مقاله گفت: صرف نظر از عدم همکاری بین ملت‌های منطقه، باید یک سیاست مشترک برای رفع نگرانی فزاینده در مورد جذب «تروریست‌ها» از این کشورها اتخاذ شود.

لوندینی گفت: «علاوه بر این، دو کشور کلیدی، ترکمنستان و ازبکستان، اعضای سازمان پیمان امنیت جمعی نیستند. از آنجایی که ترکمنستان عضو این سازمان نیست، در تمام این رایزنی ها و راه حل ها رویکردی بی طرف دارد. اما پس از یک رشته حوادث خشونت آمیز در مرز ترکمنستان و افغانستان، این کشور به توافقنامه همکاری امنیتی با روسیه برای کاهش گذرگاه های طالبان از جمله کنترل مرز ترکمنستان و افغانستان دست یافت.

در تاجیکستان صدها جوان به خلافت پیوستند. اخیراً یکی از تأثیرگذارترین افسران نظامی کشور به نام گلمراد حلیموف نیز از صفوف سازمانی خود خارج شد و به داعش پیوست. ازبکستان تاکنون چندین اقدام ضد تروریستی انجام داده است. قزاقستان اما مسیر دیگری را دنبال کرد. او خواستار یک جنبش جهانی در مبارزه با تروریسم شد، نه فقط جنبش های منطقه ای.

مقاله لوندینی خلاصه ای از تلاش های مشترک در “مبارزه با تروریسم” است و بر نیاز به واکنش مشترک در زمانی که آسیای مرکزی به عنوان یک منطقه کلیدی در حال رشد است، تاکید می کند.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.