امنیت در افغانستان تحت رژیم طالبان “جهت دار” و “هوشمند” شد

[ad_1]

یک کارشناس شبه قاره می گوید: «امنیت در افغانستان تحت رژیم طالبان «جهت دار» و «هوشمند» شد.

نوذر شفیعی در گفت وگو با ایسنا، در رابطه با انفجارهای اخیر در غرب کابل که منجر به کشته و زخمی شدن چندین شهروند افغان از جمله دانش آموزان «هزاره» شد، گفت: به نظر من امنیت در افغانستان در زمان رژیم طالبان و هوشمندانه اداره می شد. و بخشی از جامعه که باید امنیت داشته باشد از امنیت برخوردار است که به امنیت یک قوم و یک گروه سیاسی مربوط می شود و سایر اقوام و گروه های سیاسی فاقد امنیت هستند.

وی بی تفاوتی طالبان یا چراغ سبز فعالیت های طالبان و داعش در افغانستان را عامل این اتفاقات دانست و ادامه داد: اگر این روند ادامه پیدا کند، ممکن است بخشی از جامعه افغانستان احساس کند که هیچ نهادی برای تامین امنیت آن وجود ندارد. این کشور می تواند برای تامین امنیت خود، سیاست “خودیاری” را در دستور کار قرار دهد، به این معنی که هر گروهی در محیط ناامن افغانستان مجبور خواهد شد که امنیت خود را به عهده بگیرد.

این استاد دانشگاه افزود: اگر این اتفاق بیفتد، افغانستان به جزایری متشکل از گروه های قومی، مذهبی و مسلح روی خواهد آورد که طالبان قادر به کنترل و اداره آنها نیستند.

نوذر شفیعی نیز در بخشی دیگر از گفت وگوی خود با ایسنا اظهار کرد: متاسفانه اقدام علیه برخی اقوام اقلیت به ویژه قوم «هزاره» در چارچوب نسل کشی در افغانستان اتفاق می افتد.

وی ادامه داد: از گذشته های دور در افغانستان تلاش شده تا قومیت هزاره از صحنه سیاسی و اجتماعی افغانستان حذف شود، یعنی نوعی «تهدید وجودی» علیه این قوم وجود داشته باشد و آنچه وجود دارد. امروز در افغانستان اتفاق می افتد، بنابراین این یک سیاست است و تنها ممکن است که ابزار و شرایط انجام آن تغییر کرده باشد.

شفیعی افزود: در حالی که همزمانی این رویدادها با تلاش برای ایجاد تنش در روابط ایران و افغانستان در روزهای اخیر از اهمیت ویژه ای برخوردار است و گویی عوامل متعددی در این امر تاریخی، دیرینه و خوب دخیل بوده است. روابط بین مردم ایران.” و برای افغانستان دردسر ایجاد کند.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.