اقتصاد سالم زیربنای اقتدار یک ملت است

[ad_1]

ایسنا/ قم استاد سمینار اعلام کرد: اقتصاد سالم مبنای اقتدار یک ملت است و امیرالمومنین(ع) در نهج البلاغه می فرماید: «اما زمین خرابه جان مردم است، در فقر، زمین خواهد شد. نابود شود.”

حجت الاسلام و المسلمین محمد حاج ابوالقاسم دولابی سخنران حرم حضرت معصومه(س) طی سخنانی در مراسم جزء خوانی قرآن کریم که امروز 15 فروردین ماه در حرم بانوی کرامت برگزار شد. با بیان اینکه در قسمت سوم باعث اقتدار امت اسلامی می شود.

وی با بیان اینکه اگر دولت و ملت در تنگنای اقتصادی باشند، ارکان حکومت متزلزل می شود، گفت: امیرالمومنین(ع) در عهدنامه خود چهار دستور مهم به مالک اشتر دادند که مالیات بگیرند، مبارزه کنند. دشمن، اصلاح و سازماندهی امور مردم مصر و توسعه سرزمین و منطقه مصر است، بنابراین از این چهار مورد فقط یکی از آنها اقتصادی نیست و بقیه مربوط به مسائل اقتصادی و معیشت مردم است.

حاج ابوالقاسم با تاکید بر اینکه سلامت اقتصاد مهمتر از اصل اقتصاد است، تصریح کرد: در جزء سوم قرآن کریم دستورات متعددی وجود دارد که اساس اقتصاد سالم را دنبال می کند به عنوان مثال آیه 278. سوره بقره در باب ربا که از مفاسد است پایه سفیدکننده اقتصادی است.

کارشناس مذهبی حرم بانوی کرامت با اشاره به اینکه در آیات و روایات قرآنی دستورات متعددی برای بهبود اقتصاد کشور آمده است، گفت: کم فروشی یکی از آن دستورات است.

این استاد سمینار با بیان اینکه کم فروشی ها انواع مختلفی دارد، تصریح کرد: کسانی که محصولات بی کیفیت را با قیمت می فروشند و برخی صنعتگران که با وجود حمایت ها قیمت ها را بی دلیل افزایش می دهند، زیر قیمت هم می فروشند.

وی مبارزه با انباشت و انباشت سرمایه در نزد گروهی را از دیگر دستورات قرآن کریم معرفی کرد و گفت: اگر بانک ها از منابع عظیمی که در اختیار دارند برای حرکت اقتصاد و تولید کشور استفاده نکنند. در آیه شریفه آمده است: کسانی که در طلا و فضل برابرند و در راه خدا انفاق نمی کنند، خیرخواهان او هستند.

حاج ابوالقاسم با اشاره به آیه «همه یکسان است برای کسانی که گرد آمدند و وعده دادند در مقابل احتکار حساب کنند» دستور اقتصادی قرآن را کار دیگری دانست و ادامه داد: به اشد مجازات می رسد، بنابراین طبق این دستور. کسانی که اجناس مورد نیاز مردم را در انبارها انبار می کنند و برای افزایش قیمت باعث ناامنی اقتصادی می شوند باید مجازات شوند.

نماینده مجلس خبرگان رهبری در ادامه تصریح کرد: دستور دیگر برخورد با اسراف و تبذیر است و خداوند متعال در آیات متعددی از قرآن کریم مومنان را از اسراف باز داشته است و این یکی از مهم ترین دستورات قرآن کریم است. مصرف كافي و مبارزه با اسراف تاثير عمده اي بر قدرت اقتصادي كشور دارد.

وی به مبارزه با گرانی ها که یکی دیگر از دستورات اقتصاد اسلامی است، ادامه داد، بنابراین قیمت ها باید عادلانه باشد، قیمتی که به مشتری و فروشنده ضرر نرساند.

سخنران حرم بانو کرامت با اشاره به پیشگیری از مال کاذب گفت: کسب درآمد غیرمنطقی بدون فعالیت سازنده و غیرقانونی ممنوع و از مصادیق مال باطل است که برای سلامت اقتصاد باید با آن برخورد کرد.

وی ادامه داد: و از همه مهمتر موضوعی که کمر اقتصاد را می شکند ربا است که آیات متعددی از جزء سوم قرآن کریم به آن اختصاص دارد.

حاج ابوالقاسم یادآور شد: جامعه ای که گرفتار ربا می شود متعادل نیست و اقتصاد این جامعه دچار تلاطم زیادی خواهد شد.

این استاد حوزه خاطرنشان کرد: موضوع ربا و مقابله با آن که متأسفانه در بسیاری از بنگاه های اقتصادی کشورمان مصداق دارد، یکی از دغدغه های اصلی مراجع عظام تقلید و بزرگان حوزه است و دولت خدمتگزار نیز در این راستا دغدغه دارد. و امیدواریم با پیگیری مجاهدین زمینه حذف کامل ربا از چرخه فعالیت های اقتصادی و گردش ارز در کشور فراهم شود.

وی گفت: در قرآن کریم توصیه های متعددی برای رونق اقتصاد آمده است که از آن جمله می توان به توصیه به کار و تلاش، انفاق و آرامش، احسان، بهره مندی از اموال دیگران و فراهم آوردن آن فرصت برای دیگران اشاره کرد.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.