اختصاص 75 میلیارد تومان برای آبرسانی به عشایر خراسان رضوی

[ad_1]

ایسنا/ خراسان رضوی مدیرکل امور عشایری خراسان رضوی گفت: خوشبختانه در سفر اخیر هیئت دولت و رئیس جمهور به خراسان رضوی، 150 میلیارد تومان اعتبار برای پروژه های مربوط به عشایر استان تخصیص یافت. این اعتبارات شامل 75 میلیارد تومان طرح بهسازی راه عشایری و 75 میلیارد تومان تامین آب و آب شرب است.

محمد نبوی فرد در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به وضعیت تولید گوشت توسط عشایر خراسان رضوی، اظهار کرد: این امر نیاز به واردات گوشت قرمز را بی نیاز می کند.

وی افزود: هم اکنون 7 هزار و 450 خانوار عشایری در 13 شهرستان استان اسکان داده شده اند. همچنین 995000 راس دام دارند و سالانه 12000 تن گوشت قرمز مصرفی استان توسط عشایر تولید می شود.

مدیرکل امور عشایری خراسان رضوی با اشاره به مصرف سرانه گوشت قرمز در کشور گفت: آمار مربوط به مصرف سرانه گوشت قرمز در ایران در گذشته حدود 12 کیلوگرم به ازای هر نفر بود اما این تعداد در حال حاضر کاهش یافته است. در حال حاضر آمار دقیقی از مصرف سرانه گوشت در ایران وجود ندارد زیرا این آمار در بازه های 10 ساله تغییر می کند. همچنین سرانه مصرف گوشت در آمارهای همتا به همتا حدود 8 کیلوگرم برآورد شده است که ثابت و متغیر نیست.

20 درصد گوشت قرمز کشور وارداتی است

نبوی فرد گفت: اگر 12 کیلوگرم گوشت مورد نیاز هر نفر را در 85 میلیون نفر در ایران ضرب کنید، نیاز سالانه کشور به گوشت قرمز یک میلیون و 200 هزار تن است. در حالی که تولید گوشت قرمز در ایران و در بهترین شرایط حدود 850 هزار تن در سال است. به این ترتیب برای تامین 20 درصد گوشت قرمز کشور سالانه بین 150 هزار تا 170 هزار تن گوشت وارد می شود.

وی گفت: در حالی که ادعا می کنیم در بسیاری از محصولات غذایی خودکفا هستیم، هنوز در محصولاتی مانند روغن نباتی و گوشت قرمز خودکفا نیستیم.

مدیرکل امور عشایر خراسان رضوی با اشاره به راهکارهای رفع مشکلات عشایر گفت: برای حل مشکلات عشایر ابتدا باید اشتغال آنها را حفظ کنیم تا نگهداری دام برای آنها سودآور باشد و ادامه یابد. تولید کردن . نیاز عشایر نیز شامل دو قسمت است.

نبوی فرد تاکید کرد: بخش اول مربوط به نیازهای مربوط به تامین نهاده ها و آب شرب و بخش دوم مربوط به تامین نیاز عشایر است. بنابراین باید هر دو بخش این نیازها برآورده شود تا عشایر با کمترین دردسر در هر دو منطقه ییلاقی و قشلاقی حضور داشته باشند.

اختصاص 75 میلیارد تومان برای آبرسانی به عشایر خراسان رضوی

عکس های فایل

پرداخت 40 میلیارد تومان تسهیلات به عشایر استان در سال گذشته

مدیرکل امور عشایری خراسان رضوی بیان کرد: در یک سال گذشته اقدامات قابل توجهی برای عشایر استان انجام شده است. گام اول پرداخت 40 میلیارد تومان تاسیسات از منابع مختلف به آنها بود. لازم به ذکر است در صورت تداوم خشکسالی در سال جاری امکان تکرار این طرح با سهولت بیشتری وجود دارد.

نبوی فرد تاکید کرد: در اقدام دوم حدود 93 هزار تن علوفه شامل 41 هزار تن کنسانتره ویژه تهیه و بین عشایر استان توزیع شد. همچنین اعتبارات مربوط به راه و حمل و نقل آب شرب عشایری در سال 1400 نسبت به سال 1378 سه برابر شده است.

وی تاکید کرد: خوشبختانه در سفر اخیر هیات دولت و رئیس جمهور به خراسان رضوی 150 میلیارد تومان اعتبار برای پروژه های مرتبط با عشایر استان در نظر گرفته شد. میزان تفکیک این اعتبارات شامل طرح بهسازی راه عشایری به ارزش 75 میلیارد تومان و پروژه تامین آب و آب شرب به ارزش 75 میلیارد تومان است.

مدیرکل امور عشایری خراسان رضوی گفت: به محض تخصیص این اعتبارات، فعالیت خود را در زمینه پروژه های مذکور آغاز خواهیم کرد. هدف همه این اقدامات کاهش هزینه های زندگی و تولید عشایر و حفظ اشتغال آنهاست.

اختصاص 75 میلیارد تومان برای آبرسانی به عشایر خراسان رضوی

عکس های فایل

اختصاص حدود 300 پنل خورشیدی به عشایر خراسان رضوی در سال 1401

مدیرکل امور عشایر خراسان رضوی بیان کرد: امسال حدود 300 پنل خورشیدی به عشایر استان اختصاص یافت که پیش بینی می کنیم تا پایان سال تعداد آنها افزایش یابد.

نبوی فرد با اشاره به شعار سال همکاری با شرکت های دانش، تاکید کرد: همکاری با شرکت های دانش بنیان را از هشت سال پیش آغاز کردیم که تاکنون مستمر بوده است. همچنین برای اجرای شعار سال 1401 با یک شرکت دانش بنیان قرارداد پرورش دام سبک عشایری منعقد شد.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.